Kako je moguće da osoba čije je ime teško izgovoriti a koji prima socijalnu pomoć dođe u poziciju zadužiti se kod A1 za nevjerojatno visoki iznos kada je poznato kako otkazuju ugovore i nakon puno manjih iznosa? Jesu li ti i slični slučajevi povezani s odlaskom bivše menadžerice A1, šefice odjela za male korisnike, Ivane Novosel iz te kompanije i zašto o brojnim sličnim slučajevima u kojima su dužnici stranci, često i egzotičnih imena, vlada zavjera šutnje?

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Na sudskoj oglasnoj ploči 20. travnja ove godine objavljen je stečaj potrošača Azuka Maduabuchukwu Atuchukwu  koji je tražila Financijska agencija zbog enormnih dugova navedenog kod A1 Hrvatska. Na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, sudac Jure Pezelja istog je dana otvorio i zatvorio jednostavni postupak stečaja. Uz ime navedenog upisana je zagrebačka Ulica Baltazara Dvorničića 5. Radi se o jednoj o tipičnih vila koje se nalaze od ulice Ribnjak prema Šalati. Na navedenom kućnom broju prema podacima iz telefonskog imenika registrirana su tri pretplatnika od kojih naravno nijedan nije s tako kompliciranim stranim imenom.

Budući da je nad fantomskim potrošačem stečaj otvoren i zatvoren istodobno, Maduabuchukwu Atuchukwu oslobađen  je preostalih obveza u odnosu na A1 Hrvatska. Iz sudskog dokumenta doznajemo kako je imao jednu ovrhu javne bilježnice iz Zagreba Željke Maroslavac zaprimljenu 20. srpnja 2017. s  glavnicom od 1.580,44 kn, kamatom od 636,77kn, troškom od 1.025 kn uz naknadu Financijskoj agenciji od 228,94 kn. Imao je još jednu ovhu iste bilježnice također u korist A1 Hrvatska zaprimljenu 16. kolovoza 2017. godine. Glavnica po toj ovrsi iznosi 16.233,55 kn, kamata 4.479,33 kn, trošak: 2.971,67 kn, te naknadu Fini u iznosu 245 kn.

Uz ovrhu je upisan datum prestanaka izvršenja 17. veljače 2021. U obrazloženju presude se navodi kako je 4. ožujka sudu dostavljen Finin zahtjev za provedbu osobnog stečaja a na koji se potrošač u zakonskom roku od 15 dana nije očitovao. Samim tim smatra se da je suglasan s provedbom da se provede jednostavni postupak stečaja nad njegovom imovinom. Uvidom u  Očevidnik  dugova dana 20. travnja 2021. utvrđeno je da potrošač ima evidentirane tražbine radi prisilnog ostvarenja u ukupnom iznosu glavnice 1.580,44 kn u neprekinutom razdoblju blokade od 1185 dana te da osnove koje je Financijska agencija prestala izvršavati temeljem čl. 12 Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima u iznosu 16.233,55 kn.

Potrošač nije dostavio popis imovine. Iz dokumenta je vidljivo sljedeće: 'Vjerovnici potrošača nisu povodom poziva iz oglasa 4. ožujka 2021.,objavljenog na mrežnoj stranici e-oglasna ploča sudova, obavijestili sud o postojanju druge imovine koja bi se mogla unovčiti kao stečajna masa. Podneskom 18. ožujka 2021. Eos Matrix d.o.o. naveo je da popis imovine ne odgovara stvarnom stanju s obzirom na to da se može i mora presumirati da svaka osoba ima u vlasništvu određene pokretnine koje se nalaze u nekretnini u kojoj ista živi. Ističe da ukoliko je dužnik u radnom odnosu, a nije naveo da ima imovinu, isti nije pošten, jer se svaka vrsta primanja smatra financijskom imovinom koja se mora uvrstiti u popis imovine.

S obzirom na navedeno, moli provjeru stanja u Očevidniku te da sud potrošača proglasi nepoštenim i uskrati mu oslobođenje od preostalih obveza i obustavi postupak stečaja potrošača.Sukladno odredbi čl. 79.f st. 2 ZSP, sud je putem nadležnih tijela pribavio podatke o imovini potrošača pa je tako utvrđeno da potrošač tijekom ove godine nije ostvario oporezivih primitaka već jedino 2.735,48 kn neoporezivih socijalnih potpora, dok tijekom 2020., 2019. i dijela 2018. godine nije bilo primitaka po bilo kojoj osnovi. Potrošač nije evidentiran kao vlasnik nekretnina. Potrošač ima blokiran jedan transakcijski račun dok nema podataka o otvorenom tzv. zaštićenom računu.

Prema ostalim provjerama proizlazi da potrošač nema nikakve druge imovine.S obzirom na pribavljene podatke o imovini razvidno je da potrošač nema efektivne imovine iz koje bi se mogli namiriti vjerovnici u ovom postupku. Uostalom, vjerovnici su bili dužni dostaviti sudu podatke o eventualno unovčivoj imovini potrošača a pretpostavke o postojanju imovine dužan je dokazati onaj koje se na njih poziva. Činjenica da potrošač trenutno ne ostvaruje novčane primitke na račun (izuzev socijalnih potpora koje su izuzete od ovrhe po čl. 172 Ovršnog zakona), znači da potrošač ujedno nema daljnjeg slobodnog iznosa za namirenje vjerovnika u ovom postupku koji bi na bazi 12 mjeseci iznosio 10.000 kn.' - piše u sudskom dokumentu.

Sukladno tome sudac Pezelja zaključio je jednostavni postupak stečaja te je tako fantomski građanin Zagreba s nevjerojatno komliciranim imenom oslobođen dugova A1 Hrvatska koji ukupno iznose 26.924  kuna. Vjerovniku je ostavljen rok od 15 dana za žalbu. Na kraju ostaje enigma kako je navedeni uopće došao u priliku napraviti tolike dugove a da mu telekom operater ne uskrati usluge? Također, ovo nije prvi slučaj gdje A Hrvatska sudskim putem utjeruje dugove od osoba egzotičnih imena za koje je teško utvrditi postoje li, jesu li ikada živjeli u Hrvatskoj, odnosno jesu li žrtve krađe identiteta. O takvim slučajevima već smo pisali u članku u kojem smo govorili kako je Nikola Klisović, brat Joška Klisovića, voditelj pravnih poslova A1 Hrvatska a njegova šogorica Ermina Abdić Klisović odvjetnica koja provodi skupe ovrhe protiv dužnika A1 Hrvatska o čemu smo objavili članak.

S druge strane ostaje činjenica kako je voditeljica ureda za male korisnike, dakle potroošače u vrijeme nastanka golemih dugova malih potrošača bila Ivana Novosel, bivša menadžerica A1 Hrvatska koja je otišla iz te kompanije pod okolnostima o kojima se telekom operater ne žli izjasniti. Ona je dugo godina bila menadžerska zvijezda najprije VIPneta-a a potom A1 Hrvatska te je redovito istupala u medijima kao i njezina sestra Marina Morić (snaha Nade Morić, ravnateljice Privatne srednje škole Benedikt Kotruljević) koja je bila šefica odjela za ljudske resurse u A1 Hrvatska. Ostaje misterij što  je prethodilo odlasku dviju visokopozicioniranih menadžerica iz A1 Hrvatska. Novosel je iz A1 otišla u Optotim ali se na tom radnom mjestu vrlo kratko zadržala a Marina Morić otišla je u Hrvatsku kontrolu zračne plovidbe.

Inače, sestre Novosel i Morić kćeri su Nikole Krište, bivšeg člana Nadzornog odbora Agroobrtničke banke koja je bila vlasništvo pokojnog HDZ-ovog zagorskog tajkuna Mladena Jakopeca a  koja je otišla u stečaj. Njihov otac Nikola Krišto sada je građevinski poduzetnik koji je uspio isplivati iz poslovnih nevolja i zahtjevom za stečaj te je među ostalim prodao stan i poslovni prostor hrvatskom kralju šverca cigareta o čemu smo objavili zasebni članak. Zanimljivo je kako iz A1 Hrvatska nisu htjeli komentirati ovaj slučaj kao ni brojne prethodne za koje smo ih pitali.

Pa tako ni slučaj enormnih dugova mlađeg brata trostrukog ubojice Filipa Zavadlava koje je napravio kod A1 i HT-a u izosu većem od 12 tisuća kn prije svog osobnog stečaja o čemu smo objavili zasebni članak. Najveća pak zavjera šutnje vlada oko brojnih prigovora uključujući i onaj zbog čega je u inspekcijski nadzor stigla inspektorica i Mostovka Luca Gašpar Šako o čemu smo objavili zasebni članak u kontekstu napada na nju od strane Darinka Dumbovića, kontroverznog gradonačelnika Petrinje koji juriša na novi gradonačelnički mandat.