Prije 4 godine Jutarnji je objavio članak pod naslovom: 'KAKO JE RADIO NARKOBOS SA ŠESTINA Paravan za krijumčarenje droge bili su im letovi zlatne mladeži i djevojke iz Rijeke i BiH'. U članku su otkrili detalje optužnice protiv Michaela Dokovicha i njegovih sedmero suradnika. 'S jedne strane život playboya kakav se samo poželjeti može. Ljetovanja, putovanja i veze s prelijepim djevojkama misicama i Playboyevim zečicama, luksuzni stanovi, privatni mlažnjaci. S druge strane, život pun rizika i nesigurnosti, prijetnje smrću, dogovori s južnoameričkim "suradnicima", te sastanci s Kostarikancima osuđenima zbog ubojstva koji dolaze u Zagreb i na hrvatsku obalu. Kratki susreti u hotelu u Ljubljani s prijateljima iz Italije za koje će se poslije utvrditi da su pripadnici mafije iz Katanije. Kratak videolink s osobama za koje je rekao da su osobe iz javnoga života njegove rodne Crne Gore.....' - napisao je Marin Dešković.
U članku je opisano kako je pao nakon široke međunarodne policijske akcije u kojoj su sudjelovali i hrvatski PNUSKOK-a, pet policija Europske unije, hongkonška policija, američka Agencije za suzbijanje droge (DEA) i Europol. Glavni negativac tako je tajno praćen i nadziran a kroz istragu je isplivalo kako je tada 61-godišnji Michael Dokovich imao niz identiteta kojim se koristio za razne prilike a neki su ga znali kao Živka Jovića, drugi kao Radovana Trzina, “Majka”, “Babu”... a zapravo se radilo o Iljmiju Frljučkiću, rođenom 10. listopada 1959. u Podgorici u Crnoj Gori. U toj akciji pao je i jedan od njegovih “vozača” - Petar Šarac od kojeg je zatražio da iz Beča, preko granice, preveze jednoga njegova prijatelja. No, na granici ih je zaustavila policija i toga prijatelja uhitila. Kasnije se ispostavilo da je to Bobo Nedeljkovski, član skupine koja je u Švicarskoj ukrala slike Paula Cezannea u vrijednosti oko milijardu tadašnjih kuna.
Upravo se ime tada palog Nedeljkovskog aktualiziralo kroz odluku zagrebačke županijske sutkinje. No, prije nego što saznate sadržaj tog dokumenta navest ćemo kako se tu nije radilo ni o kakvim marginalnim narko organizacijama. Naime, 2019. združene međunarodne policijske snage pronašle su 600 kilograma kokaina u privatnom zrakoplovu, s tim nadziranim zrakoplovom odletio je na nekoliko dana u Urugvaj, da bi se zatim vratio u Nicu, a u zrakoplovu je prevozio 600 kilograma kokaina s kojim je na kraju i uhićen. USKOK je tada sumnjao kako je cijeli let trebao biti maskiran kao turistički let “zlatne mladeži” u Južnu Ameriku, što je, naravno, bio paravan za krijumčarenje droge. 'Zbog toga je preko jedne turističke agencije angažirana skupina djevojaka, a okupio ih je Dokovichev suradnik, inače Turčin koji je u Sarajevu imao turističku agenciju, Serkan Unverdi. Osim djevojaka iz Rijeke, muški dio lažne jet-set elite na izletu u Urugvaj, činilo je i nekoliko mladih Čeha koji su činili muški dio lažne turističke grupe' - objavio je prije 4 godine Jutarnji list.
U priči je isplivalo i ime Bobe Nedeljkovskog, od ranije znanog kao člana Pink Panter bande. Tu se radi o balkanskog ekipi specijaliziranoj za pljačke skupih umjetnina ili pak vrijednih dragulja poput najcjenjenijih dijamanata. Nedeljkovski je bio dio 4-člane bande koja je 2012. namjeravala ukradenu sliku prodati kupcu iz Beograda za 3,5 milijuna eura a već su bili preuzeli 1,8 milijuna eura. U noći uhićenja trebali su kupcu isporučiti sliku i dobiti ostatak. O njihovim planovima tada je govorio Miljko Radisavljević, srbijanski tužitelj za organizirani kriminal, koji je vodio akciju potrage za slikom Paula Cezannea "Dječak u crvenom prsluku" vrijednom 100 milijuna eura. Inače, slika je pronađena u "tapecirungu" stropa u osobnom automobilu Ivana Pekovića. Policija je tijekom istrage, koja je trajala oko dvije godine, došla do informacije da se slika nalazi u Beogradu i kako je osumnjičeni pokušavaju prodati – rekao je tada Miljko Radisavljević dodajući da je kod uhićenih pronađeno 1,5 milijuna eura, 60.000 švicarskih franaka, četiri vozila, pet komada oružja i oko 100 komada municije, svi imaju kriminalni dosje, a protiv Ivana Pekovića podignute su čak 34 kaznene prijave i za neka je djela već bio osuđivan.
Radisavljević je objasnio da je krađa "bila tipovana" za srpskog državljanina. Uhićenje je bio događaj kojim se pohvalio i tadašnji srbijanski ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić. Za tu pljačku uhićeni su i osuđeni: Ivan Peković, Raško Mladenović, Bobe Nedeljkovski i Goran Radojević. O Nedeljkovskom se potom nije čulo ništa 6 godina, odnosno sve do 2020. kad su hrvatski mediji podsjetili na njegovu ulogu u krađi remek djela. Tada je u regiji objavljen među inima i naslov: 'Crnogorski Eskobar pomagao kradljivcu Sezanove slike vrijedne 100 miliona da POBJEGNE IZ BEČA'. No, kao što to u pravilu biva kad su posrijedi osobe takvog krim dosjea ime Bobe Nedeljkovskog opet se našlo u sudskom dokumentu. Naime, na Županijskom sudu u Zagrebu, sutkinja istrage Erna Dražančić, odlučivala je o prijedlogu izručenika Bobe Nedeljkovskog za povrat uplaćenog jamstva, podnesenom po braniteljici odvjetnici Mariji Štambuk.
Tako je 20. svibnja 2024. sutkinja donijela odluku da se 'ukida jamstvo koje je zamijenilo istražni zatvor u odnosu na izručenika Bobu Nedeljkovskog, određeno rješenjem suca istrage br. Kir-484/19 od 16. listopada 2020.g., a na temelju kojeg je uplaćena jamčevina u iznosu od 75.100,00 kuna/ 9.967,48 eura u gotovom novcu na depozitni račun Županijskog suda u Zagrebu'. Samim tim zagrebačka sutkinja naložila je 'računovodstvu Županijskog suda u Zagrebu da vrati iznos jamčevine u iznosu od 75.100,00 kuna/ 9.967,48 eura, uplaćen na depozitni račun Županijskog suda u Zagrebu u Hrvatskoj poštanskoj banci, Bobi Nedeljkovskom...'. Iz dokumenta je vidljivo kako je Nedeljkovski rođen 24. prosinca 1972. u Kumanovu, Makedonija. Iz dokumenta je vidljivo kako je Nedeljkovski ishodio i hrvatski OIB, odnosno osobni identifikacijski broj.
Također, iz obrazloženja je vidljivo kako je pred zagrebačkim Županijskim sudom 'vođen postupak izručenja Republici Srbiji stranca Bobe Nedeljkovskog, sina Ruse i Milice rođene Stojanović, rođenog 24. prosinca 1972. u Kumanovu, Republika Sjeverna Makedonija, državljanina Republike Srbije i Kraljevine Nizozemske, radi izvršenja kazne zatvora u trajanju od 5 godina izrečene presudom koju čine presuda Višeg suda u Beogradu broj KPo1 66/2012 od 17. siječnja 2014. i presuda Apelacionog suda u Beogradu broj Kž I Po1 26/2014 od 06. veljače 2015. zbog kaznenih djela udruživanja radi vršenja kaznenih djela iz članka 346. stavak 2 i 4 Krivičnog zakonika Republike Srbije i prikrivanja iz čl. 221 st. 1 i 4 u vezi čl. 33 Krivičnog zakonika Republike Srbije. Stranac Bobe Nedeljkovski nalazio se na slobodi, nakon što je pritvor radi izručenja zamijenjen jamstvom i mjerama opreza te ukinut rješenjem suca istrage broj Kir-484/2019 od 16. listopada 2020., nakon što je stranac uplatio jamstvo u iznosu od 75.100,00 kuna.
Nakon što je rješenje broj Kv II-1355/2022 od 15. ožujka 2023. godine, kojim je utvrđeno da je udovoljeno zakonskim pretpostavkama za izručenje. postalo pravomoćno dana 05. lipnja 2023.. ovaj sud je Ministarstvu pravosuđa i uprave u smislu čl. 57. Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima dostavio ovosudni spis broj gornji, na daljnju odluku. Dana 31. srpnja 2023. zaprimili smo obavijest Ravnateljstva policije, Službe za međunarodnu policijsku suradnju Klasa: 214-10/23-21/48 Ur.broj: 511-01-91-1/17- 11303/23 iz kojeg proizlazi da je dana 28. srpnja 2023. realizirano izručenje Bobe Nedeljkovski. Time su prestale zakonske pretpostavke za daljnju primjenu mjere jamstva prema okrivljeniku, koja mjera je bila određena radi osiguranja njegovog izručenja, te su se stekli zakonski uvjeti za povrat uplaćene jamčevine uplatitelju....' - piše u sudskoj odluci. Iz iste je vidljivo i kako je jamčevinu za Bobu Nedeljkovskog u gotovini 16. listopada 2020. uplatila Andjela Jojić.
U dokumentu piše: 'Spisu prileži punomoć stranca Bobe Nedeljkovskog, izdana odvjetnici Mariji Štambuk, koja je dana 22. travnja 2024. ovom sudu dostavila prijedlog za povrat uplaćenog iznosa jamstva izravno na račun Bobe Nedeljkovskog otvoren u Raiffeisen baci d.d. te je u prilogu prijedloga dostavila izjavu uplatiteljice Andjele Jojić, rođene 25.05.2000. u mjestu Leskovac, Republika Srbija, s prebivalištem u mjestu Kaluđerica, ...., ovjerenu kod javnog bilježnika Maje Božanić u Beogradu 12. travnja 2024., kojom uplatiteljica Andjela Jojić daje suglasnost da se uplaćeni iznos jamstva vrati Bobi Nedeljkovskom na njegov račun u Raiffeisen banci d.d., naveden u izreci ovog rješenja. S obzirom da su se nakon provedenog postupka izručenja stranca Bobe Nedeljkovskog stekli zakonski uvjeti iz članka 105. stavak 4. ZKP/08 za povrat uplaćene jamčevine, te imajući u vidu da protuvrijednost iznosa od 75.100,00 kuna iznosi 9.967,48 eura, odlučeno je da se uplaćeni iznos jamčevine ima vratiti Bobi Nedeljkovskom na račun u Raiffeisen banci, opisan u izreci' - piše u dokumentu sutkinje Erna Dražančić.
Protiv tog rješenja koje nosi datum 20. svibnja 2024. nezadovoljna stranka ima pravo žalbe u roku od tri dana od dana dostave rješenja a o njoj odlučuje izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu. Uz dokument je upisana i adresa Bobe Nedeljkovskog, ulica Josipa Benčaka 5, Sesvete. Zanimljivo je kako smo na istoj adresi pronašli i ugašenu tvrtku dvojice Talijana, Tvrtka se zvala Sabbadin po prezimenu vlasnika. Naime, oni se zovu Adriano i Attilio Sabbadin. Ne znamo jesu li spomenuti i na koji način povezani s glasovitim i osuđenim članom Pink Panter bande Bobom Nedeljkovskim. Inače, na webu se može pronaći i presuda Vrhovnog kasacionog suda u Beogradu koja je izrečena Nedeljkovskom i članovima njegove Pink Panter bande u Srbiji. Na Facebooku i Instagramu pronašli smo profile Bobe Nedeljkovskog a zanimljivo je kako se na Linkedinu predstvalja kao vozač teretnih kamiona.