Zadnjih desetljeća na hrvatskoj ali i regionalnoj sceni proslavio se Zagrepčanin Neven Ciganović. Nije postao poznat zbog toga što se deklarirao kao gay stilist već ponajviše po nebrojenim estetskim zahvatima kojima je u cijelosti uspio transformirati svoje lice i tijelo do najsitnijih detalja. Dobio je i nadimak hrvatski Ken. Prošle godine rekao je da je dosta nakon 10 većih estetskih zahvata ali upućeni kažu da tu nisu uračunati estetski zahvati poput ugradnje obrva. Ciganović je svoj status instantne zvijezde modernog doba učvrstio kada je javnosti upoznao i s jednom od posljedica s kojima se suočio kao ljubitelj plastičnih operacija. Radilo se o popratnom neželjenom  efektu kada je dobio prijapizam, odnosno dugotrajnu erekciju. Već i površni pregled na Instagram profil Nevena Ciganovića koji zadnjih godina živi na relaciji Zagreb - Beograd svjedoče o tome kako pratiteljima i javnosti prezentira život na visokoj nozi i odmore na skupim razvikanim destinacijama na raznim kontinentima. Prosječni čovjek koji jedva spaja kraj s krajem ne može ni zamisliti kako bi sebi priuštio bilo što od luksuza kojima je na tim IG slikama okružen Cigi. Mnogi misle kako on fantastično zarađuje jer da inače sebi ne bi mogao priuštiti toliki broj skupih estetskih zahvata. No, presuda koju predstavljamo javnosti demaskira život na visokoj nozi i svrstava Cigija u tipični hrvatski dužnički prosjek, odnosno među ljude koji ne mogu sastaviti kraj s krajem, odnosno platiti dospjele račune. Slijede detalji...

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Prije dvije godine objavili smo članak kako je Neven Ciganović osnovao firmu Nevenland novcima koje je dobio od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, da se zadužio pa zbrisao u Beograd. Tvrtka koju je Cigi osnovao s 10 kuna temeljnog kapitala i dalje posluje na njegovoj kućnoj adresi na Novoj cesti na Trešnjevci. Uočili smo da Ciganović nije predao ni poslovno izvješće za zadnje dvije poslovne godine. Vjerojatno ni ne zna da je time počinio prekršaj koji je zakonski kažnjiv. No, Ciganović se nije našao na sudu zbog tog propusta već zbog dugova. Naime, na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, sutkinja Zrinka Berečki, po prijedlogu sudske savjetnice Daniele Kralj Poličić, presudila je potkraj kolovoza ove godine u  tužbi A1 Hrvatska protiv našeg kultnog gay stilista. Presuda je netom objavljena.

Telekom operatera u sporu koji se vodio zbog isplate novca zastupao je odvjetnik Tihomir Zec, odnosno vježbenica Ivea Franjić. Presudom je djelomično potvrđena ovrha koju je još 7. ožujka 2018. donijela zagrebačka javna bilježnica Željke Maroslavac. Prema toj ovrsi Neven Ciganović bio je dužan isplatiti operateru A1 Hrvatska iznos od 2.527,27 kuna zajedno sa zakonskim zateznim kamatama. Ciganović je dugovao za račune od srpnja 2017. do kolovoza 2017. te iznos od od 1.145,53 kuna od 16. veljače 2018. i zatezne kamate mu se računaju od tog perioda sve do isplate. Presudom je djelomično ukinut platni nalog iz Rješenje o ovrsi kojim je naloženo tuženiku isplatiti tužitelju iznos od 4,87 kuna s pripadajućim zakonskim zateznim kamatama tekućim od 17. kolovoza 2017. godine kao neosnovan.

U presudi piše i sljedeće: 'Djelomično se ukida platni nalog sadržan u Rješenju o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave Javnog bilježnika Željke Maroslavac iz Zagreba, poslovni broj Ovrv-1480/2018 od 7. ožujka 2018. u dijelu kojim se nalaže tuženiku isplatiti tužitelju iznos od 284,70 kuna zajedno sa zakonskim zateznim kamatama tekućim: na iznos od 146,96 kuna od 17. lipnja 2017. do isplate i na iznos od 138,70 kuna od 16. srpnja 2017. do isplate, te se utvrđuje da je u tom dijelu tužba povučena. Nalaže se tuženiku naknaditi tužitelju trošak postupka u iznosu od 3.166,00 kuna zajedno sa zakonskim zateznim kamatama tekućim od 23. kolovoza 2022. pa do isplate, po stopi koja se određuje, za svako polugodište, uvećanjem prosječne kamatne stope na stanja kredita odobrenih na razdoblje dulje od godine dana nefinancijskim trgovačkim društvima izračunate za referentno razdoblje koje prethodi tekućem polugodištu za tri postotna poena, sve u roku od 15 dana'.

Iz obrazloženja je vidljivo da je dugove prema A1 Hrvatska Ciganović napravio kao korisnik usluge za tarifu Vip Trio (Telefon S + Internet S + TV M), za fiksni pretplatnički u Zagrebu i to za svibanj, lipanj, srpanj, kolovoz i rujan 2017. te siječanj 2018. godine. 'Protiv citiranog rješenja o ovrsi tuženik je pravovremeno podnio prigovor, sada odgovor na tužbu, u kojemu u bitnome osporava osnovu i visinu. Povodom prigovora tuženika, rješenjem ovog suda poslovni broj Povrv- 2842/18-2 od 11. lipnja 2018., predmetno rješenje o ovrsi stavljeno je izvan snage, u dijelu kojim je određena ovrha te je odlučeno da će se postupak nastaviti kao u povodu prigovora protiv platnog naloga, u smislu odredbe čl. 58. st. 3. Ovršnog zakona...' - piše u presudi. A1 Hrvatska u tužbi se pozivala na ugovorni odnos između stranaka u pogledu korištenja usluga nastali prihvatom zahtjeva za zasnivanje pretplatničkih odnosa. Među strankama inače nije sporno da su zasnovale pretplatnički odnos i da je tuženik bio korisnik usluga tužitelja.

Ciganović se žalio na osnovu i visinu tužbenog zahtjeva. No, zagrebački sud je 'utvrdio da je tužitelj ispostavio tuženiku račune sukladno ugovorenim i pruženim uslugama i ugovorenim cijenama kako je to razvidno iz zahtjeva za zasnivanje pretplatničkog odnosa i Ugovora'. Iz presude je vidljivo da je A1 Hrvatska poslala Ciganoviću Obavijest o raskidu pretplatničkog odnosa od 8. studenog 2017. te da je pretplatnički odnos raskinut 23. studenog 2017. s obzirom da tuženik nije podmirio dospjela dugovanja. Presuda tematizira i opremu isporučenu Ciganoviću, očito ruter. 'U slučaju da oprema nije vraćena u propisanom roku, isto prelazi u vlasništvo Krajnjeg korisnika uz obvezu plaćanja naknade za opremu' - piše u presudi. S obzirom da je Ciganović izgubio spor sud ga je obvezao i na plaćanje sudskih troškova u ukupnom iznosu od 3.166 kuna. Protiv te presude i rješenja dopuštena je žalba u roku od 15 dana od dana primitka presude.

Žalbu Ciganović podnosi Općinskom građanskom sudu u Zagrebu a o njoj odlučuje Županijski sud u Zagrebu. U svakom slučaju modnom stilisti kojeg mnogi ne vole jer nema dlaku na jeziku već otvoreno kaže što misli, prestoji ili plaćanje duga uvećanog za troškove postupka ili žalba. Naravno da ova presuda ne odskače od hrvatskog prosjeka u kojem stalno znani ili neznani građani doživljavaju ovrhe ili presude zbog dugova. Prošle jeseni pisali smo kako je i hrvatskog kralja botoksa Borisa Kosmača sustigla ovrha dok je uživao na odmoru. Članak je objavljen pod naslovom: 'NIŠTA NIJE SAVRŠENO Kralja botoksa Borisa Kosmača, dok je uživao u bugarskoj Ibizi, sustigla ovrha - Nije zlato sve što sja niti se poznatom voditelju i modnom agentu pozlati sve čega se primi, i on pati od hrvatske pošasti zvane dužnički minus'. Cigi i Kosmač nisu jedini stilisti i TV face koje muku muče s dugovima. O tome svjedoči i naš članak: 'STOPAMA MAMIĆA I KUTLE Poznati modni stilist Emerik Gudelj zbog dugova banci i ovrha za režije utekao iz Zagreba, ipak ne odriče se jahte - Imoćanin sa zagrebačkom adresom otvorio je frizerski salon i kafić u Mostaru kamo mu dolaze naše zvijezde, u metropoli mu je banka stavila ovrhu a prijeti mu i iskapčanje vode zbog višegodišnjih dugova'.