Ime poznatog hrvatskog arhitekta koji je preranim odlaskom s ovog svijeta bacio u suze Snježanu Mehun pronašli smo na stranicama osmrtnica. Tamo je vidljiva sljedeća objava uz ime pokojnika koji je bio rođen 1966. godine. 'U dubokoj boli javljamo svim rođacima, prijateljima i znancima tužnu vijest da je gospodin TOMISLAV ČOP blago u Gospodinu preminuo u srijedu 30. rujna 2020. u 54. godini života. Pogreb dragog pokojnika bit će u četvrtak 8. listopada 2020. u 15 sati iz mrtvačnice na Mirogoju. Počivao u miru Božjem!'. No, prije smrti Čop je uspio proživjeti lijep i ispunjen kako profesionalni tako i privatni život. Koliko je bio blizak sa 'vojvotkinjom' Snježanom svjedoče brojne slike iz zemlje i inozemstva kako s putvanja tako i zabava. No, druga materijalnija veza pokojnika i atraktivne poduzetnice zauvijek je ostala upisana i u hrvatskim zemljišnim knjigama. Naime, još dok se prezivala Mehun Snježana je uknjižila povijesnu Forticu, tvrđavu iznad Karlobaga.
U vlasničkom listi taj se objekt vodi kao dvorište i ruševina. Objekt je inače upisan kao kulturno dobro pravomoćnim rješenjem Ministarstva kulture, uprave za zaštitu kulturne baštine. Prvi vlasnik Fortice bila je tvrtka Bagus d.o.o. koja je poslovala u Gornjem Stupniku u Pavlovićkoj 2 d. Inače, ta je kuća vlasništvo Anke Bačić, vjerojatno Snježani mame jer je ona za medije svjedočila kako je iz obitelji Bačić s obje strane. U vlasničkom listu upisana je formulacija: 'zaprimljeno 08.05.2017.g. pod brojem z-1567/2017 zabilježba, prvenstveni red radi otuđenja nekretnine, prijedlog za zabilježbu prvenstvenog reda za namjeravano otuđenje nekretnina,ovjeren po javnom bilježniku Mladenu Ježek, Zagreb, Šoštarićeva 10, broj:ov-2356/17 . 05. 05. 2017., Predugovor o kupoprodaji nekretnine 05.05.2017, a sukladno odredbama čl. 72. i 73. Zakona o zemljišnim knjigama..... s tim da ova zabilježba gubi učinak u roku od 6 mjeseci od dana zaključenja predugovora'.
Potom je vidljivo kako je vlasništvo prebačeno s tvrtke Bagus najprije na Snježanu Mehun a potom na Snježanu Schillinger. No, 2. listopada 2017. 'upisana je zabilježba - prijedlog za zabilježbu prvenstvenog reda za namjeravano otuđenje nekretnina ovjereno po javnom bilježniku Mladenu Ježeku, a sukladno odredbama čl. 72. i 73. Zakona o zemljišnim knjigama u korist kupca Čop Tomislava iz Zagreba, .... zaprimljeno 25. svibnja 2018.g. pod brojem z-1861/2018'. Nadalje piše 'zabilježba u korist kupca Čop Tomislava iz Zagreba po ugovorenoj cijeni od 205.000,00 eura u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju Privredne banke Zagreb d.d. na dan isplate, budući su stranke produljile rok za zaključenje glavnog ugovora do 31. prosinca 2018. godine'. Potom se 23. listopada 2020.dogodilo brisanje spimenute zabilježbe te se navodi da je 'prijedlog ovjeren po javnom bilježniku Mladenu Ježeku, Šoštarićeva 10, Zagreb.....'.
Iz navedenog je izgledno kako je pokojni arhitekt kupio od svoje bliske prijateljice Snježane Mehun tvrđavu Fortica ali da je onda taj isti zalog izbrisan nakon njegove smrti. Inače, kada netko ima imovinska prava onda ta ista imovinska prava nasljeđuju njegovi srodnici ili nasljednici. S obzirom da se u vlasničkom listu ništa ne navodi u tom smislu ostaje dilema što se dogodilo s 205.000 eura koje je očito pokojnik uložio u Forticu. S druge strane vidljvo je kako je u papiru koji je potpisala Snježana Mehun kao direktorica tvrtke Bagus i to Ličko - senjskoj županiji navela kako je vrijednost Fortice, spomenika kulture čija je vlasnica 1.500.000 kn. Dakle, to bi značilo da je Čop dao nešto veću vrijednost Mehun za Forticu. Inače, intrigantno je kako je s tvrtke Bagus vlasništvo nad tom povijesnom utvrdom iznad Karlobaga prešlo na Mehun.
Njena tvrtka Bagus koju je osnovala i u kojoj je bila direktorica skončala je u golemom dugu u ekspresnom stečaju. Dokaz za te tvrtdnje našli smo u dokumentu Trgovačkog suda u Bjelovaru. Tamo je proveden skraćeni stečajni postupak nad stečajnim dužnikom Bagus d.o.o. Gornji Stupnik, Pavlovićka 2d. U dokumentu piše: 'Na dan 19. prosinca 2017. dužnik u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje ima evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u ukupnom iznosu od 811.953,09 kn, u koji iznos je uračunata kamata i naknada financijske agencije za provedbu ovrhe na novčanim sredstvima. Poziva se osoba ovlaštena za zastupanje dužnika – Snježana Mehun, Zagreb..., da u roku od 15 dana od objave ovog oglasa na mrežnoj stranici e-oglasna ploča Trgovačkog suda u Bjelovaru podnese sudu javnobilježnički ovjerovljen popis imovine i obveza na propisanom obrascu. Pozivaju se vjerovnici dužnika da u roku od 45 dana od objave ovog oglasa na mrežnoj stranici e-oglasna ploča Trgovačkog suda u Bjelovaru predlože otvaranje stečajnog postupka nad dužnikom.
Vjerovnike koji predlože otvaranje stečajnog postupka sud će pozvati na solidarno plaćanje predujma za namirenje troškova stečajnog postupka. Ako osoba ovlaštena za zastupanje dužnika po zakonu u roku od 15 dana ne podnese popis imovine i obveza dužnika ili ako iz toga popisa proizlazi da dužnik ima imovinu koja nije dostatna za namirenje predvidivih troškova stečajnog postupka te ako u roku od 45 dana nijedan vjerovnik ne predloži otvaranje stečajnog postupka i ne predujmi sredstva za namirenje troškova postupka smatrat će se da je dužnik nesposoban za plaćanje. u tom će slučaju sud po službenoj dužnosti donijeti rješenje o otvaranju i zaključenju skraćenog stečajnog postupka' - piše u tom dokumentu koji nosi datum 15. svibnja 2018. a koji je potpisao viši sudski savjetnik Siniša Rajnović. Iz sljedećeg dokumenta istog suda vidljivo je kako je sudski savjetnik Siniša Rajnović donio i konačno rješenje u skraćenom stečajnom postupku nad dužnikom BAGUS d.o.o. 6. srpnja 2018. godine.
Tako je otvorio skraćeni stečajni postupak nad tim dužnikom i imenovao za stečajnog upravitelja Jasnu Hromadko iz Zagreba. Istodobno je, dakle isti dan, zaključio skraćeni stečajni postupak nad dužnikom Bagus d.o.o 6. srpnja 2018. u 14,00 sati. Iz obrazloženja je bilo vidljivo kako je sud postupao po zahtjevu Financijske agnecije te je '15. svibnja 2018., pozvao osobu ovlaštenu za zastupanje dužnika da u roku od 15 dana od objave oglasa na mrežnoj stranici e-oglasne ploče podnese sudu javnobilježnički ovjerovljen popis imovine i obveza na propisanom obrascu'. Pozvani su i vjerovnici ali nitko se od njih nije javio kao ni Snježana Mehun što se vidi iz sljedećeg: 'Osoba ovlaštena za zastupanje dužnika nije u roku od 15 dana od objave oglasa dostavila javnobilježnički ovjerovljen popis imovine i obveza dužnika, a vjerovnici nisu u roku od 45 dana od objave oglasa predložili otvaranje stečajnog postupka, pa se sukladno odredbi čl.431. SZ smatra da je dužnik nesposoban za plaćanje.
S obzirom da se iz podataka navedenih u zahtjevu ne može sa sigurnošću utvrditi da dužnik ima imovinu koja bi ušla u stečajnu masu i koja bi bila dovoljna za namirenje troškova stečajnog postupka, sud je temeljem čl. 431. SZ riješio kao u t. 1., 2., 3. i 4. izreke. Ako stečajni upravitelj, pregledom poslovne dokumentacije i prostora dužnika, utvrdi da dužnik ima imovinu koja bi se mogla unovčiti, sukladno odredbi čl. 133. st. 1. SZ će tu imovinu unovčiti u ime i za račun stečajne mase i prikupljenim sredstvima podmiriti nastale troškove stečajnog postupka, dok će neiskorišteni ostatak uplatiti u Fond za namirenje troškova stečajnog postupka' - piše u tom rješenju. Iz vlasničkog lista tvrđave Fortca iznad Karlobaga čija je danas suverena vlasnica poduzetnica Snježana ex-Mehun sada Schillinger jasno je kako je ona na vrijeme izvukla vrijednu imovinu - povijesni spomenik kulture iz te tvrtke a potom Bagus d.o.o. gurnula u stečaj s dugovima većim od 800.000 kn.
U međuvremenu je Snježana s javnošću podijelila emocionalni šok zbog gubitka prijatelja ali nije s tom istom javnošću podijelila kako joj je prezadužena tvrtka otišla u stečaj. Nije podijelila niti podatak da je njen prijatelj arhitekt Tomislav Čop prije smrti imao s njom financijski odos težak 205.000 eura povezan s tvrđavom Fortica. Uostalom, kada je Snježana Mehun krstarila godinama Zgarebom u žutom Hammeru s oznakam ZG-050-SM tada nije podijelila podatak da je taj isti skupi auto plod njenog specifičnog poslovnog angažmana. O istim je doduše govorio njen bivši suprug Zoran Mehun s kojim ima sina Dinu. On je svjedočio na zagrebačkom sudu u sporu Vlatke Pokos i Alke Vuice. Tada je rekao kako mu je Snježana priznala da ga je varala sa Željkom Kerumom. Snježana očito zna kako poslovati s muškarcima kad su na vrhuncu svoje poslovne i financijske moći tako da izvuče benefite za sebe. Stoga ne čudi da danas ulicama Zagreba krstari u zelenoj metalnoj zvijeri - Porscheu s natpisom Duchess ili vojvotkinja. S obzirom da ima auto s potpisom plave krvi, da ima tvrđavu još joj samo nedostaje neko von u prezimenu.
No, tko zna možda u međuvremenu od pseudo plementišaice Snježana pronađe i neki recept koji će joj omogućiti pripadnost plemstvu. Uostalom, ako je Borna Rajić mogla postati Kotromanić, dakle uzeti prezime zadnje bosanske kraljice Elizabete Kotromanić, zašto ne bi uskoro i Snježana postala neka Lady, Duchess ili grofica. Možda joj u tome pomogne i njena vjerna druga, bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar - Kitarović koja vjerno nosi njene trikotažne uratke s etiketom Duchess i koja vjerno pohodi njene rođendane. Podsjetimo i kako smo ranije objavili članak pod naslovom: 'ZLATNA PRAŠINA ZA OČI Nepoznati detalji iz života zaručnika Snježane Mehun, bečkog dilera jahti'. U podnaslovu smo naveli: 'Doznajte kako je Franz Schillinger prepisao svoje hrvatske tvrtke na osobe iz Južne Afrike i SAD-a a koje nikakve veze nemaju s njegovim biznisom'. No, promotri li se slika koju smo objavili uz taj članak a koji je Snježana Mehun plasirala preko Instagrama, radi se o carskoj odori Habsburgovaca, da se naslutiti kako Snježana uvijek ima na umu i neki viši plan. Tko zna možda i upeca u nekom sljedećem životu i nekog nasljednika plemenite carske obitelji Habsburg.