Periodično u medije dospiju priče s policijsko-sudskim epilozima u kojima su glavni akteri navijači. Naravno, ne oni normalni koji idu iz srca i petnih žila navijati za svoje klubove, bilo plave, bilo bile, bilo neke druge, već o navijačima - huliganima problematičnih oblika ponašanja, spremnih putovati stotinama kilometara kako bi u ruke uzeli neko hladno oružje, palicu, motku ili što god i obračunavali se pod krinkom ljubavi prema svom nogometnom klubu. Hrvatsku je netom potresao skandal kada su uhićeni brojni Bad Blue Boysi i zadržani u Grčkoj zbog istrage o smrti navijača tamošnjeg kluba AEK. I dok svi sportski dužnosnici, nogometne zvijezde, neki političari i dužnosnici na sva zvona osuđuju huliganstvo među navijačima postavlja se pitanje koliko i same navijačke skupine rade na tome da odstrane kukolj iz svojih redova. I kad se dogode navijački, točnije huliganski izgredi, i kada policija presretne huligane naoružane sredstvima za obračune stječe se dojam da lideri navijačkih skupina baš i nisu energični u osudi nasilnika iz svojih redova. Uputno je zamisliti se nad time koliko notornih nasilnika ili osoba problematičnog ponašanja, s dosjeom, zlorabi imidž klubova i navijačkih skupina kako bi prikrili svoje temeljne dijagnoze i poremećaje u ponašanju? Priča koja slijedi još je jedan živi dokaz kako vođe i najvećih navijačkih skupina kod nas mogu imati ozbiljnijih problema sa zakonom ali i dijagnoze koje nisu nimalo benigne i bezopasne ako iste osobe predvode skupine u trenucima kada lako dođe do eksplozivnog ponašanja i kada je potrebno sam malo da se rasplamsa masovno nasilje. Slijede detalji....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Netom smo objavili članak pod naslovom: 'MUŠKO NASILJE Bad Blue Boys smrtno prijetio bivšoj curi misici, slao poruke na mobitel kako će joj razbiti glavu palicom, ubiti nju i svakoga s njom, skakati im po glavi dok se ne uguše u krvi'. U podnaslovu tog članka napisali smo: 'Najbrutalnije poruke putem mobitela upućivao je 25-godišnji Denis Veljković ljepotici i umjetnici Dori Šitum, nakon policijske prijave uslijedila je presuda'. Nije prošlo dugo od objave tog članka i naišli smo na sudsku presudu kojom je osuđen jedan Torcidaš. I to ne bilo kakav već bivši predsjednik navijača Hajduka. Da bismo potvrdili točan identitet osuđenika pomogla nam je MUP-ova stranica nestali.hr.  

Splitska policija objavila je na toj službenoj policijskoj stranici da se od 9. ožujka 2020. traga za Petrom Tomičićem, 36-godišnjakom s prebivalištem u Kaštel Štafiliću. Tomičić je javnosti poznatiji pod nadimkom Pero Pokemon i svojevremeno je, prije devet godina, bio jednoglasno izabran za predsjednika Kluba navijača Hajduka Torcida, objavili su tada mediji. Prema pričama s ulice, vrlo je intrigantan način na koji je Tomičić nestao. Naime, Slobodna Dalmacija je objavila kako je on te večeri bio u stanu u vlasništvu njegove majke u Kaštel Štafiliću s 38-godišnjim prijateljem i negdje u večernjim satima pozvao je broj 112 i kazao da je njegovom prijatelju loše. Nedugo potom objavljeno je kako je potraga uspješno okončana jer je Pero Pokemon pronađen na splitskoj Psihijatriji.

Tamo je završio nakon iznenande smrti svog prijatelja pa je objavljeno kako će ga policija još morati ispitati oko okolnosti koje su prethodile tom tragičnom događaju. Tomičićev se prijatelj, prema onome što je tada objavljeno, predozirao pa ga je Hitna neuspješno pokušavala reanimirati. Ime Petra Tomičića netom je objavljeno kroz sudsku presudu. Naime, na Općinskom prekršajnom sudu u Splitu, Stalnoj službi u Kaštel Sućurcu, sutkinja Ingrid Buzdovačić Fiorentini presudila je u prekršajnom predmetu protiv njega kao okrivljenika. Petra Tomičića teretilo se zbog prekršaja kažnjivog po čl. 72. st. 1. t. 7. i dr. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana. Optužni prijedlog podiglo je Ministarstvo unutarnjih poslova, Policijske uprave Splitsko-dalmatinske, Policijska postaja Kaštela.

Sutkinja je ispitujući optužni prijedlog 27. travnja 2023. oslobodila Tomičića po jednoj točki a osudila po drugoj točki optužbe. Naime, na temelju čl. 161. st. 6. Prekršajnog zakona okrivljenik uz čije ime, među ostalim piše kako je rođen 1. svibnja 1984., s prebivalištem u Kaštel Štafiliću odlobođen je optužbe: 'što je dana 9. ožujka 2020. u 22,00 sati u obiteljskoj kući u Kaštel Štafiliću, Cesta dr. Franje Tuđmana 853, prilikom postupanja policije u stanu okrivljenika isti zatečen da posjeduju oružje C kategorije i to oružje sa tetivom-samostrel marke „Cobra sistem“ serijski broj 92698, sa devet komada pripadajućih strelica, a da navedeno oružje nije prijavio nadležnom tijelu u roku od osam dana od nabave, a isto je nabavljeno tijekom 2019“.

Optužnicom je tako terećen da je 'postupio protivno odredbi čl. 27. st. 2. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana, te počinio prekršaj kažnjiv po čl. 72. st. 1. t. 7. istog Zakona'. No, na temelju čl.229. st.1. Prekršajnog zakona za djelo pod 2) sud protiv okrivljenika Petra Tomičića' izdao je prekršajni nalog te da proglasio krivim za što je 'dana 9. ožujka 2020. u 22,00 sati u obiteljskoj kući u Kaštel Štafiliću, Cesta dr. Franje Tuđmana 853, držao osam komada streljiva za vatreno oružje, cal. 12/53, za oružje za koje ne posjeduje važeći oružni list niti posjeduje odobrenje nadležnog tijela za nabavu streljiva, dakle, posjedovao streljivo za oružje B kategorije, a da nije imao važeći oružni list ili važeće odobrenje za nabavu oružja ili europsku oružnu propusnicu ili drugu ispravu o oružju izdanu na temelju međunarodnih ugovora, čime je postupio protivno čl. 30. st. 3. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana, te počinio prekršaj iz čl.70. st. 1. t. 7. istog Zakona'.

Na temelju toga izrečena mu je novčana kazna u iznosu od 800 eura / 6.027,60 kn koju je dužan platiti u roku od 30 dana po pravomoćnosti prekršajnog naloga. 'Na temelju čl.152.st.3. Prekršajnog zakona novčana kazna smatrat će se u cjelini plaćenom ako okrivljenik plati dvije trećine izrečene novčane kazne u roku od 30 dana po pravomoćnosti prekršajnog naloga' - piše  u presudi. Od Tomičića je oduzet 'jedan samostrel marke Cobra sistem serijski broj: 92698, devet pripadajućih strelica i osam komada streljiva za vatreno oružje'. Obvezan je naknaditi troškove prekršajnog postupka u iznosu 20,00 (dvadeset) eura / 150,69 kuna u roku od 15 dana po pravomoćnosti prekršajnog naloga. Iz obrazloženja je vidljivo kako je policija podnijela optužni prijedlog protiv okrivljenika. Sutkinja se pozvala na odredbu čl. 27. st. 1. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana.

Ista 'propisuje da građani stariji od 21 godine, policijski službenici ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske, pravosudne policije, drugih državnih tijela i zaštitari koji su prema posebnim propisima ovlašteni držati i nositi oružje, članovi sportske streljačke organizacije ili sportske streličarske organizacije koji se aktivno natječu u streljaštvu i streličarstvu i osobe s položenim lovačkim ispitom s navršenih 18 godina, smiju bez odobrenja nadležnog tijela nabavljati oružje kategorije C. Također čl. 27. st. 2. istog Zakona propisuje da osobe iz stavka 1. ovoga članka koje nabave oružje kategorije C dužne su ga prijaviti nadležnom tijelu u roku od osam dana od dana nabave..... Zakonski opis odnosno pravno kvalificiranje prekršaja je podvođenje odlučnih činjenica sadržanih u činjeničnom opisu pod biće odgovarajućeg prekršaja, te iz navedenog razloga sve odlučne činjenice moraju nužno biti navedene isključivo u činjeničnom opisu prekršaja.

U protivnom, dakle, u nedostatku nekog od konstitutivnih elemenata bića prekršaja u činjeničnom opisu, opisano djelo nije prekršaj. Da bi se moglo zaključiti da se radi o prekršaju, djelo prekršaja mora biti točno određeno na način da se jasno konkretiziraju radnje, odnosno propusti okrivljenika'. U presudi piše i sljedeće: 'U konkretnom slučaju djelo iz čl. 27. st. 1. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana na način kako je činjenično opisano u obveznom prekršajnom nalogu, nije prekršaj. Konstitutivni element bića prekršaja i zakonsko obilježje prekršaja iz gore navedene zakonske odredbe je obveza okrivljenika prijaviti nadležnom tijelu oružje C kategorije u roku od 8 dana od nabave. Međutim, u optužnom prijedlogu nije naveden konstitutivni element prekršaja, odnosno vrijeme kad je okrivljenik nabavio oružje C kategorije.

U optužnom prijedlogu je navedeno da je oružje nabavljeno tijekom 2019. pa dan koji je naveden, odnosno 9. ožujka 2020. ne može biti vrijeme počina prekršaja. Slijedom iznesenog, u ovom prekršajnom postupku sud je utvrdio da djelo za koje se okrivljenik optužuje, činjenično opisano i pravno označeno u izreci ove presude pod I., po propisu nije prekršaj, pa je na temelju čl.161.st.6. Prekršajnog zakona donijeta presuda kojom se okrivljenik oslobađa od optužbe. Za djelo pod II. na temelju čl.229.st.1.t.1. Prekršajnog zakona ovaj sud izdao je prekršajni nalog, a budući da su ispunjeni uvjeti iz čl. 230. istog Zakona. Naime, optužni prijedlog podnio je ovlašteni tužitelj, a prekršaj iz optužnog prijedloga je utvrđen na temelju službene zabilješke ovlaštenog tužitelja, te potvrde oprivremenom oduzimanju predmeta. 

Upravo navedeni dokazi opravdavaju izdavanje prekršajnog naloga kojim je okrivljenik proglašen krivim zbog prekršaja činjenično opisanog i pravno označenog u izreci i kažnjen novčanom kaznom u iznosu, koji se smatra primjerenim stupnju krivnje okrivljenika, opasnosti djela i svrsi kažnjavanja, te činjenici da je isti višestruko prekršajno kažnjavan' - piše u presudi sutkinje Ingrid Buzdovačić Fiorentini. Od osuđenika je predviđeno je oduzimanje 'osam komada streljiva za vatreno oružje cal. 12/53, a sukladno potvrdi o privremenom oduzimanju predmeta serijskog broja: 01270083 od 9. ožujka 2020., iz razloga zaštite opće sigurnosti, javnog poretka i zaštite zdravlja ljudi, a posebno što je već kažnjavan zbog prekršaja iz Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana. 

Odluka o zaštitnoj mjeri kojom se oduzima samostrel marke Cobra sistem serijski broj: 92698 sa devet komada pripadajući strelica, sukladno potvrdi o privremenom oduzimanju predmeta serijskog broja: 01270083 od 9. ožujka 2020., donesena je sukladno odredbi čl. 76. a. st. 1. i 2. Prekršajnog zakona, neovisno od činjenice da je predmetni prekršajni postupak dovršen oslobađajućom presudom za djelo pod I., iz razloga zaštite opće sigurnosti, javnog poretka i zaštite zdravlja ljudi, a posebno što je okrivljenik evidentiran kao počinitelj prekršaja iz Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana' - piše u zasad nepravomoćnoj presudi.

Naime, protiv ove presude iz točke I. 'ovlašteni tužitelj ima pravo žalbe u roku od 8 dana po primitku presude. Žalba se podnosi putem Općinskog prekršajnog suda u Splitu, Stalne službe u Kaštel Sućurcu, u 2 primjerka bez pristojbe, a o njoj rješava Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske. Protiv ovog prekršajnog naloga iz točke II., okrivljenik može u roku od 8 dana po primitku istog podnijeti prigovor ovom sudu. Postupajući po prigovoru sud nije vezan zabranom iz čl.202.st.4. Prekršajnog zakona pa okrivljenik može biti strože kažnjen propisanom novčanom kaznom 660,00 do 5.300,00 eura ili kaznom zatvora do 60 dana' - istaknuto je na kraju presude koja je netom javno objavljena.