U siječnju ove godine objavili smo članak pod naslovom: 'LAŽNE AKCIJE Šefovi Konzuma kažnjeni zbog obmane kupaca, saznajte kako su u katalozima varali na cijenama piletine, krumpira, odojka, napolitanki, čokolada, paprike.... Osim tvrtke Konzum plus za prekršaj Zakona o zaštiti potrošača kažnjeni su predsjednik Uprave Zoran Mitreski i član Uprave Tomislav Kramarić dok je Uroš Kalinić oslobođen, ovi gore su kažnjeni novčanom kaznom ispod zakonskog minimuma'. I iz tog članka bilo je vidljivo kako je moguć i sudski epilog kod nas kad je riječ o onome o čemu i vrapci na grani šapuću - odnosno o praksi trgovaca da na policama ili u katalozima istaknu jednu cijenu a na blagajni naplate znatno veću cijenu. Prethodnih dana a i prije smo se mogli uvjeriti vladavini dvostrukih cijena po kafićima, trgovačkim centrima, prodavaonicama na Jadranu i da ne nabrajamo.
Upravo se u to uvjerila i jedna čitateljica kada je sjela za stol Caffe bara Demos, u Zatonu kod Zadra. Cijene iz cjenika kod šanka više su od onih koje se dobiju kada se skenira QR kod koji se nalazi na svakom stolu, a koje će većina gostiju vidjeti prve. Kava na cjeniku QR koda košta 1,10 eura, a na cjeniku kod šanka 1,60 eura. Čaj s limunom je 80 centi skuplji - 1,40 u odnosu na 2,20 eura. Cedevita 2,10 eura i 2,80 eura. Cijena Ožujskog piva je na QR kodu 2,40 eura, a kod šanka 3 eura. Litra graševine je četiri eura skuplja - 12 u odnosu na 16 eura. Cijena je svaki puta bila veća na cjeniku postavljenom kod šanka nego onom na stolu', pisala je čitateljica medijima što je objavio Jutarnji list.
Sa sličnim problemom suoči se i jedan kupac koji je u Kauflandu u Splitu, u Ulici 114. brigade 6, kupio dva puta po 1 litar Top Oil ulja 2T i platio 13,98 eura, što znači po litri 6,99 eura, što je vidljivo na računu, a ispod cijene u eurima istaknuta je cijena u kunama u iznosu od 105,33 HRK. I ništa tu ne bi bilo čudno ni upadljivo da naš čitatelj nije prije kupovine tog ulja za brodske motore vidio na polici istaknutu cijenu od 4.19 eura za 1 litar ulja TOP OIL 2T. I tako je kupac dva litra tog ulja umjesto 8.38 eura platio skoro duplo više ili točnije 13.98 eura. Dakle 5.6 eura više. Što je previše, previše je. Poglavito što je cijena tog ulja prije poskupljenja dugo bila 27.99 kn i tek je 31. svibnja ove godine istaknuta cijena od 4.19 eura. Kupac je u splitskom Kauflandu uzeo dva zadnja pakiranja tog ulja što znači da su prije njega brojni kupci nasjeli i napunili Kauflandovu blagajnu a svoj džep ispraznili za skoro 3 eura po litri.
Na ovim ljetnim vrućinama kupci, poglavito na moru i posebno ako su u prometnom ili plovnom sektoru nemaju ni vremena uspoređivati cijene s polica i onih s računa. Ne bi ta obmana bila uočena ni u ovom slučaju da nekim čudom kupac u Kauflandu nije kupio samo dva ta artikla pa je imao jednostavan uvid u obmanu. To je ulje inače na Jadranu masovni prodajni artikl jer se kupuje za skutere i vanbrodske motore. Nažalost nije ovo nikakav usamljen slučaj a niti neka novost da cijene na Jadranu, i ne samo tamo skaču kako bi se što više zaradilo, niti je to specifikum samo u ljetnim mjesecima. Problem nastaje kada se cijene na računu povećaju, a na cjeniku ostanu iste. Stoga smo u ponedjeljak 11. srpnja ove godine uputili pitanja odgovornim u Kauflandu, tražeći objašnjenje.
Upit prenosimo u cijelosti: 'Portal imperijal.net provodi istraživanje o mogućoj masovnoj obmani potrošača u dućanima Kauflanda diljem Hrvatske. Naime, 2T ulje nudi se na policama po cijeni od 4.19 eura a na kasama se naplaćuje po cijeni od 6.99 eura. S obzirom da je to vrlo prodavano ulje za skutere, motore, brodove i sl. radi se o top prodajnom artiklu što dokazuje kako se radi o masovnoj prijevari potrošača' - pisalo je u upitu uz koji smo priložili dokaze navedenih tvrdnji - račun i snimku police s manjom cijenom. Tražili smo komentar članove Uprave Kauflanda. Prema sudskom registru to su: Miroslav Orešković, Patrick Rudat, Martin Marić, Daniel Šturm Tomislav Šapina. U traženom roku stigao je odgovor: 'Poštovani, hvala na Vašem javljanju. U opisanom slučaju radi se o tome da etiketa na polici nažalost nije na vrijeme promijenjena te se ispričavamo i zahvaljujemo što ste nam ukazali na grešku. Slobodno se možete odmah ili prilikom sljedeće kupovine javiti na info pult trgovine kako bismo vam isplatili razliku u cijeni' - pisalo je u odgovoru iz Kauflanda koji je potpisala Zrinka Krulc Huskić.
Zanimljivo je naglasiti da su sa sličnim obrazloženjem istupili i odgovorni iz zadarskog caffe bara Demos kada su ih novinari Jutarnjeg pitali o dva cjenika.Voditelj kafića Demos je priznao kako problem zaista postoji i da je valjan cjenik kraj šanka, dakle onaj koji je skuplji, a da su cijene na stolovima prošlogodišnje, te da je do razlike u cijenama došlo slučajno. Možda bi nakon ovih primjera, a njih će biti sve više i više Ministarstvo turizma na čelu s Nikolinom Brnjac, koja kad progovori o turističkoj sezoni kao da joj, što bi rekao legendarni Ćiro Blažević, bombončići ispadaju iz usta, i HTZ mogli osmisliti novi turistički slogan koji bi odgovarao aktualnom stanju a on bi glasio - 'Mala zemlja za dvostruke cijene'.