Službeni glasnik RH - Narodne novine pouzdani je vodič i podsjetnik na činjenice kako su se neke osobe pozicionirale u proteklim desetljećima. Kada netko danas sluša rezolutne stavove mlađahnog vukovarskog političara i čelnika DP-a Ivana Penave teško da bi itko mogao pomisliti kako je i njegov otac Ante vješto kormilario svojom karijerom i funkcijama u različitim stranačkim okružjima. Iako je Ante Penava bio HSP-ovac to nije spriječilo bivšeg premijera SDP-a i njegovih partnera, sada pokojnog Ivicu Račana da na sjednici Vlade 20. rujna 2001. donese Rješenje kojim je Penavinog oca imenovao na važnu funkciju u Vukovaru. Naime, tada je Račan imenovao predsjednika i članova nadzornog odbora Fonda za obnovu i razvoj grada Vukovara. Predsjednikom je imenovan Anton Kovačev, tadašnji čelnik Hrvatske banke za obnovu i razvitak. Za članove Nadzornog odbora imenovani su mr. sc. Ivan Novačić, pomoćnik ministra financija, Željko Grzunov, pomoćnik ministra za javne radove, obnovu i graditeljstvo, Nikola Sila predstavnik Vukovarsko-srijemske županije te Ante Penava, tadašnji zamjenik gradonačelnika Grada Vukovara. Na toj funkciji otac Ivana Penave bio je sve do 23. travnja 2004. kada je bivši premijer Ivo Sanader sve navedene razriješio pa tako i Antu Penavu.
Inače, otac čelnika DP-a godinama je karijerno bio vezan uz predratni vukovarski gigant Borovo. No, na toj funkciji doživio je i presudu, odnosno osuđen je za malverzacije ali je pomilovan. O tome su svojedobno pisale Novosti kada su istraživale koga su sve bivši predsjednici pomilovali. Tada je objavljeno kako je na sjednici Komisije za pomilovanja održanoj 8. rujna 1994., kojoj su prisustvovali Vladimir Šeks, Velibor Kikerec, Anđelko Mijatović, Marija Peakić-Mikuljan, Vladimir Šubat, Franjo Dubrović i tadašnji zamjenik ministra pravosuđa Miroslav Šeparović, predsjedniku dr. Franji Tuđmanu predloženo da pomiluje Antu Penavu, oca aktualnog vukovarskog gradonačelnika, osuđenog na sedam mjeseci zbog zlouporabe položaja i ovlasti. Tuđman je to uskoro učinio te je Penavu, koji je kao ekonomist do rata radio u kombinatu Borovo, oslobodio od neizdržanog dijela kazne. Tada je objavljeno. sljedeće: 'Uz odluku o pomilovanju, koja je sačuvana u Hrvatskom državnom arhivu, nije priloženo mišljenje o Penavinoj molbi, pa smo od županijskih sudova u Vukovaru, Zagrebu i Varaždinu, gdje je njegova obitelj početkom 1990-ih živjela u izbjeglištvu, zatražili da nam dostave pravomoćnu presudu.
Međutim, sa sva tri suda nam je odgovoreno da se taj kazneni postupak nije vodio kod njih. Anti Penavi, inače bliskom rođaku umirovljenog generala Ljube Ćesića Rojsa, činjenica da je osuđivan nije predstavljala prepreku za poslijeratna napredovanja. Nakon mirne reintegracije izabran je za lokalnog predsjednika HSP-a, 2001. postao je zamjenik vukovarskog gradonačelnika, 2002. član državnog Fonda za obnovu i razvoj Grada Vukovara, a paralelno je obnašao direktorske funkcije, prvo u Borovo Standardu, a potom i Borovo Tehničkom servisu. Posljednjih dana Penavu starijeg veže se uz niz nekretninskih afera.' Brojni su se mediji bavili napredovanjem Penavinog oca ali i spretnošću u akumuliranju nekretnina. Prvo je otkriveno da je 2019. po iznimno povoljnoj cijeni kupio dvije oranice u Borovu naselju, od kojih se jedna nalazi na trasi buduće obilaznice Vukovara između Bršadina i Trpinje, a potom da je iste godine, također ispod tržišne cijene, kupio i dva poljoprivredna zemljišta na izlazu iz Vukovara prema Sotinu, u ulici Čvorkovac, u kojoj je Grad Vukovar na čelu s njegovim sinom Ivanom Penavom u međuvremenu obavio infrastrukturne radove.
Index.hr pisao je da su Ante Penava i njegova supruga Zdenka 2014. u vukovarskoj Ulici Hrvatskog zrakoplovstva dobili stan od države, na što nisu imali pravo jer posjeduju još jednu nekretninu, kuću na otoku Visu. U vlasničkom listu, istražujući informacije za ovu temu, pronašli smo podatak da su supružnici Penava imali 10-godišnju zabranu otuđenja te nekretnine, kao i svi kojima je država darovala stan. No, ta je zabrana istekla 4. ožujka 2024. godine. Tako da Penave sada mogu taj 3-sobni stan 's lođom površine 75,42 m2, te sporedni prostor spremište br. 10 u podrumu površine 4,74 m2' i prodati ako žele. Inače, već su mediji pisali kako su Penavini roditelji taj stan dobili tako što su prikazali kako nemaju stambenu nekretninu. Naime, kuću u Dubrovačkoj ulici u Vukovaru, koja je bila djedovina Ivana Penave, otac Ante prepisao je svom sinu.
Pronašli smo povijesni e izvadak, koji je doduše utrnut, a iz kojeg se vidi kako su suvlasnici te tipične vukovarske prizemnice, koja je sada obložena crvenom fasadnom opekom, bili otac Ivana Penave ali i njegovi najbliži srodnici. Iz tog izvatka smo saznali kako se Penavin djed zvao Petar. Suvlasnici su, osim oca čelnika DP-a bili i njegova braća, odnosno stričevi čelnika DP-a Branko i Ivan ali i njegovi nećak Danijel (Brankov) Penava.
No, sad je ta prizemnica s pomoćnim objektima i dvorištem, sveukupne površine 672 m2, od čega je kuća 169 m2 a pomoćna zgrada 60 m2, vlasnički je upisana 1/1 na Ivana Penavu i to Darovnim ugovorom od 27. kolovoza 2012. godine. Na crvenoj fasadnoj opeci ističu se čak dvije kamere, postavljene jedna do druge. Zanimljiva je i povijest vile na Visu koju renta Ivan Penava. U oglasima Turističke zajednice Visa piše kako su to dva apartmana imena Iva, kao kontaktna osoba navedena je Penavina majka a uz njezin mobitel upisan je osobni gmail koji je Ivan Penava koristio i dok je bio gradonačelnik Vukovara. Vidljivo je to iz nagodbe koja je dostupna na službenim stranicama Grada Vukovara. Tu je nekretninu, prema medijskim natpisima, njegova majka kupila svojedobno za 25.000 kn od Gorana (Dušana) Putnika iz Beograda.
Zanimljivo je kako je Penava sada upisan kao vlasnik 1/1 te katnice u Visu koja se nalazi u ulici Griže u Rukavcu dok je njegova majka suvlasnica parcele od 400 m2 koja se nalazi uz samu kuću. U katastru je uz Penavinu majku upisana adresa u Ulici Trnsko u Novom Zagrebu dok je u samom vlasničkom listu upisana adresa vukovarskog stana koji je Penavinim roditeljima darovala država. Viška apartmanska, sada Penavina, nekretnina upisana je kao kuća površine 97 m2, pomoćna zgrada je upisana s površinom od 22 m2 a dvor s površinom od 197 m2, dakle sveukupno 314 m2. Vrijedi istaći kako je Penavina viška nekretnina vrlo blizu tamošnje prekrasne plaže što joj daje posebno na vrijednosti.
Inače, Rukavac je tiho i slikovito, nekada ribarsko, a sada pravo turističko naselje, udaljeno od grada Visa 10 km a od Komiže 16 km. Smješteno je na jugoistočnoj strani otoka Visa i ujedno je najveće naselje i najsigurnija luka na južnoj strani otoka. U neposrednoj okolici nalaze se brojne plaže od kojih je najpoznatija plaža 'Srebrena', prirodna, šljunčana plaža koja s pravom spada u najljepše plaže Dalmacije. Tako da su Penave i na Visu znali pronaći pravi raj na zemlji.'. Neki mediji su pisali i kako je Penavin poduzetni otac Ante kupio stan u zadarskoj novogradnji i to neposredno nakon što je Zadarska županija uplatila novce za obnovu znamenitog vukovarskog Vodotornja. Početkom svibnja portal Insajder.media je objavio: 'Obnova i konzerviranje vukovarskog Vodotornja, simbola stradanja toga grada, trebala je stajati 21 milijun kuna. Pokojni predsjednik Franjo Tuđman, još 1997. godine, predložio je da svaka županija obnovi po jedan javni objekt komunalne ili socijalne infrastrukture u Vukovaru.
Tako je Zadarska županija odmah, te iste 1997. godine, sklopila Ugovor o obnovi Vodotornja u Vukovaru s tadašnjim Ministarstvom razvoja i obnove te mu je za tu namjenu uplatila tri milijuna kuna, no novcu se izgubio trag nakon navodnog uključivanja u Fond za obnovu grada Vukovara. Na čelu ministarstva tada je bio, sad već pokojni, Jure Radić. Pitanje za što je taj novac utrošen potegnuo je još prije petnaest godina na sjednici Zadarske županije vijećnik Svetko Šarić. Nakon što su mediji počeli propitivati ??gdje je novac, za jedan hrvatski portal odgovorila je Vlatka Vučić Marasović iz odjela za odnose s javnošću Zadarske županije. Citiramo: “Ministarstvu obnove i razvitka tijekom 1997. i 1998. godine uplaćeno je tri milijuna kuna za obnovu Vukovara. Namjera je bila pomoć u obnovi i izgradnji porušenog grada Vukovara u akciji u kojoj su se sve županije i veći gradovi trebali uključiti u obnovu”! - objavljeno je na tom portalu.
Taj je stan prepisao potom na svoju kći Danijeu Penava Fabulić. Ona je suvlasnica osječke tvrtke Sjemenske kulture. Kćeri Danijeli Penavin otac darovao je i katnicu u Vukovaru. U travnju ove godine Telegram je objavio članak u kojem je navedeno kako je ta katnica iznajmljena stranim radnicima iz Nepala i Bangladeša. Na početku tog članka naslovljenog s: 'Penava huška na strane radnike, a njegova obitelj im iznajmljuje kuću. U četiri sobe zgurali su ih 14, posjetio ih je Drago Hedl Kad se na stranim radnicima može zaraditi, tad novac ne poznaje ni naciju ni ideologiju' pisalo je: 'Bila bi to jedna od mnogih priča o stranim radnicima da kuća u vukovarskoj Ulici bana Jelačića nije u vlasništvu obitelji Penava, čiji je najpoznatiji član Ivan utjecajni političar i dužnosnik. I da isti taj Penava u svojim javnim istupima nije govorio ne samo o "migrantskoj invaziji" i zalagao se da vojska na njih, ako je potrebno, puca, već se na strane radnike obrušio i tvrdnjom da mladi odlaze jer ne mogu naći posao, a strancima su izdane stotine tisuća radnih dozvola...'.
Inače, isti portal je svojedobno objavio i ugovor iz 2003. koji dokazuju da je otac vukovarskog gradonačelnika u istoj ulici bio suinvestitor izgradnje deset garaža na zemljištu Borova d. d. Penavi je potom pripalo osam garaža, od čega je dvije prodao, a ostalih šest iznajmljuje. Zanimljivo je kako Ivan Penava, kad je u Zagrebu, živi i radi na vrlo otmjenom mjestu. Naime, u prestižnoj novogradnji u Veslačkoj ulici sjedište je Domovinskog pokreta. Iako u samoj zgradi ta stranka a ni Penava nisu vlasnici nekretnine, Penava je na toj lokaciji viđen vrlo često. Osim u kafiću Egoist koji se nalazi u prizemlju često ga se može vidjeti i kako šeće sa stranačkim kolegama ili istomišljenicima na Savskom nasipu. Nacional je svojedobno objavio kako je 'predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava kao ovlaštena osoba Domovinskog pokreta iznajmio luksuzni stan u Zagrebu za obavljanje ‘tihih registriranih djelatnosti’ te političke stranke.
Otkriva to Ugovor o zakupu nekretnina u posjedu Nacionala i pokazuje da za tu svrhu Domovinski pokret plaća 1200 eura mjesečno. Nesvakidašnja verbalna konstrukcija moguće prikriva činjenicu da se tim stanom koristi Penava i stanuje u njemu dok boravi u Zagrebu. Što također nije prijavio u imovinskoj kartici. Ivan Penava potpisao je ugovor o iznajmljivanju stana 29. travnja 2024. na razdoblje od godinu dana. Iznajmio je stan na trećem katu luksuzne zgrade na adresi Veslačka ulica 17a, koji se sastoji od hodnika, degažmana, dvije sobe, kupaonice, wc-a, kuhinje i dnevnog boravka stvarne površine zatvorenog dijela 62,93 četvorna metra, kojem pripada i loggia stvarne površine od dodatnih 20 četvornih metara s manjim dijelom nenatkrivene terase. Ukupna površina stana koji nosi oznaku E-38 doseže 84,54 četvorna metra, a neto korisna površina mu je 78,49 četvornih metara.'
U svakom slučaju obitelj Penava živi je dokaz kako jabuka ne pada daleko od stabla. Od poduzetnog oca Ante, nekretninskog i političkog mahera na lokalnoj razini nastao je sin koji se prometnuo do nacionalnih visina. A od lokalnih izbora koji su održani 18. svibnja ove godine kada je DP-ov kandidat izgubio u utrci za gradonačelnika Vukovara, koji je od 2014. do 2025. bio neosvojiva utvrda Ivana Penave, mediji nisu prestali pisati o tome koju će uhljebničku finkciju u Vladi zauzeti čelnik DP-a. Zasigurno ni premijeru Plenkoviću nije bilo ugodno pri pomisli da će uza se u Vladi morati trpiti, 'manekena i gospodina savršenog', kako su Penavu neki iz stranke od 'milja' zvali. Pogotovo kada se prisjetio kako je Penava 2020. godine izašao iz HDZ-a, te poručio svojim bivšim stranačkim kolegama da ne očekuje odmazdu te energično naglasio ''Ako krenete laktom, dobit ćete đonom. Ako krenete đonom, dobit ćete đonom''.
A nakon što je Vlada prije nekoliko dana usvojila prijedlog o osnivanju Povjerenstva za utvrđivanje sudbina žrtava zločina počinjenih neposredno nakon Drugoga svjetskog rata, a na njegovo čelo imenovalo Ivana Penavu, premijer Andrej Plenković može zadovoljno trljati ruke. Našao je udoban politički smještaj za bivšeg stranačkog kolegu a bez da Penavina noga kroči peko Vladina praga. Jer kao Damoklov mač nad Plenkovićevom glavom visila je eventualna odluka Ivana Penave da nakon lokalnih izbora na kojima je njegov kandidat Domagoj Bilić kojeg je podržao i HDZ za gradonačelnika Vukovara izgubio od Marijana Pavličeka iz Hrvatskih suverenista, se uhljebi na mjesto potpredsjednika Vlade. No postojala je i mogućnost da Penava bude na čelu novoosnovanog povjerenstva ali i potpredsjednik Vlade, što se na sreću premijera Plenkovića nije dogodilo, jer takvo uhljebljivanje 'gospodina savršenog' Ivana Penave bila bi kap koja bi prelila čašu stabilnih odnosa u vladajućoj koaliciji, smatraju neki politički analitičari.
No, ni davanja digniteta Penavinom povjerenstvu s tolikim brojem uvaženih članova koje je imenovala Vlada nije fascinirao brojne medije koji su kritički pisali o tome. Tako novi Express piše: 'Penava ide na natječaj za rad na rampi digitaliziranog parkinga? Neće ni tu proći..Tužno je što drugi najplaćeniji političar u Hrvatskoj, bez ove antisrpske histerije, ne bi prošao ni na natječaju za rad na rampi digitaliziranog parkinga, piše u novom Expressu teolog Dalibor Milas. I nakon svega mnogi koji su surađivali s Penavom i iz DP-a i iz HDZ-a ali i iz Domina se pitaju da li se čovjek u kojeg su ulagane mnoge nade kao u tadašnjeg najmlađeg gradonačelnika i dečka koji obećava, ( a koji se razišao, najprije s HDZ-om, a potom raskolio stranku DP, na čije čelo je, nakon odlaska Miroslava Škore i voljom Marija Radića, sadašnjeg čelnika Domina, došao kao pravi maneken, i bez ijednog para poderanih cipela), može prometnuti, po isteku mandata ove Vlade, u političku prostirku po potrebi nekih budućih koalicijskih partnera ili će pak skončati u ropotarnici političke povijesti.