U lipnju 2014., dakle prije više od 8 godina mediji su bili puni natpisa tipa: 'Šupraha poslao predsjednika Hajduka i poslao ga na hitnu', 'Ničim izazvan napao Brbića', 'Okrvavljenog Brbića jedan policajac je odvezao u Split, u bolnicu', Šupraha udario šakom predsjednika Hajduka usred juniorskog nogometnog kupa u kojoj je Hajduk u Dugopolju svladao Split', 'SKANDAL U SPLITU Alojzije Šupraha nokautirao Marina Brbića'.....Trebalo je proći više od osam godina pa da efikasno hrvatsko pravosuđe izrekne pravorijek. U međuvremenu je umro i splitski odvjetnik Jadran Franceschi koji je zastupao bivšeg predsjednika Nogometnog saveza splitsko-dalmatinske županije koji je godinu poslije tog incidenta podnio ostavku na tu funkciju. Pravomoćnu presudu Visokog prekršajnog suda RH nije primio osobno ni Šupraha pa mu je objavljena na sudskoj oglasnoj ploči. Slijedi detalji.....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Predsjednica sudskog vijeća Visokog prekršajnog suda, sutkinja Goranka Ratković, te članice vijeća Gordana Korotaj i Kristina Gašparac Orlić presudile su u prekršajnom postupku protiv osuđenog Alojzija Šuprahe, zbog prekršaja iz čl. 6. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. Odlučivale su o žalbi osuđenika, podnesenoj protiv rješenja Općinskog prekršajnog suda u Splitu od 2. studenog 2021. godine. Na sjednici vijeća održanoj 6. srpnja 2022., odbile su žalbu osuđenog Alojzija Šuprahe kao neosnovanu. Iz obrazloženja se vidi da je odbijen zahtjev za obnovu prekršajnog postupka osuđenog Alojzija Šuprahe 'koji je podnesen protiv pravomoćne presude, koju čine presuda Prekršajnog suda u Splitu, Stalne službe u Solinu od 13. listopada 2014., broj: Pp 37 J-1762/14 i presuda Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske od 26. listopada 2017., broj Jž- 199/2015, kojom je osuđenik proglašen krivim i kažnjen zbog prekršaja iz čl. 6. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira' - piše u presudi.

Osuđenog Šuprahu zastupao je poznati splitski odvjetnik Jadran Franceschi koji je preminuo prošlog prosinca u 52. godini života. Šupraha je sudu uputio prijedlog 'da se žalba prihvati, a pobijano rješenje preinači na način da se dopusti obnova prekršajnog postupka odnosno podredno da se pobijano rješenje ukine i predmet vrati prvostupanjskom sudu na ponovno odlučivanje'. No, sudsko vijeće odlučilo je kako je žalba neosnovana. Citiramo sudsko rješenje: 'Rješavajući o žalbi osuđenika i uvidom u spis predmeta, Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske, kao drugostupanjski sud, nalazi da je prvostupanjski sud u pravu kada zaključuje da novi dokaz nije prikladan da dovede do obnove prekršajnog postupka.

Naime, osuđenik je pravomoćno proglašen krivim da je prekršaj iz čl. 6. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira počinio, između ostalog, i na način da je, kroz otvoreni prozor automobila, udario Marina Brbića rukom u glavu, u predio lijevog uha. U pravomoćno dovršenom postupku je ispitano pet svjedoka očevidaca inkriminiranog događaja, provedeno je suočenje između okrivljenika i svjedoka Marina Brbića, izvršen je uvid u medicinsku dokumentaciju na ime Marina Brbića te su pročitani još neki materijalni dokazi.Kao novi dokaz, osuđenik je podnio video zapis inkriminiranog događaja, koji je dostavio na USB sticku s digitalnom snimkom.

Nije u pravu osuđenik kada u žalbi, jednako kao i u zahtjevu za obnovu prekršajnog postupka, tvrdi da se radi o dokazu koji je prikladan da prouzroči njegovo oslobođenje. Točno je da se dostavljena digitalna snimka odnosi na inkriminirani događaj te da se sudionici događaja odnosno prvenstveno osoba osuđenika može razaznati. Međutim, neosnovano se u žalbi tvrdi da je iz dostavljene digitalne snimke razvidno da „između žalitelja i oštećenika stoje dvije nepoznate osobe koje sprječavaju njihov međusobni fizički kontakt zbog čega se isti sveo isključivo na verbalno prepucavanje“, jer je na dostavljenoj digitalnoj snimci potpuno jasno vidljivo da osuđenik, u jednom trenutku, žustrim radnjama, zaobilazi osobu koja stoji ispred njega te prilazi tik do vrata vozača zaustavljenog automobila, na kojima je prozor bio otvoren.

Da li je, nakon tog prilaska otvorenom prozoru vozača zaustavljenog automobila, uslijedio udarac nije moguće zaključiti iz dostavljene digitalne snimke, što zbog stupa koji djelomično zaklanja pogled, što zbog udaljenosti kamere.Kod takvog stanja stvari, povezujući, dakle, da dostavljena digitalna snimka nesporno prikazuje da je osuđenik, u jednom trenutku inkriminiranog događaja, prišao neposredno do otvorenog prozora vozača zaustavljenog automobila, s odlučnim činjenicama koje su utvrđene u pravomoćno dovršenom postupku, i ovaj sud smatra da novi dokaz nije prikladan da dovede do obnove prekršajnog postupka odnosno nije prikladan da bi prouzročio oslobođenje okrivljenika ili njegovu osudu po blažem propisu, kako to neosnovano smatra osuđenik' - piše u presudi od 6. srpnja 2022. godine.

Zanimljivo je kako je u rujnu 2014. godine Komisija za žalbe HNS-a smanjila kaznu Alojziju Šuprahi za vrijeđanje Marina Brbića, predsjednika Hajduka. Disciplinska komisija pod vodstvom Saše Pavličića-Bekića odlučila se za najveću novčanu sankciju u povijesti HNS-a i kaznila ga sa 27.000 kuna, međutim Komisija za žalbe smanjila je to na 12.000 kuna. U objašnjenju ističu da Šuprahu treba sankcionirati za verbalni napad na Brbića nakon finala juniorskog kupa u Dugopolju, dok fizički napad nije dokazan, ali se odlučila za manju sankciju jer Šupraha ne prima nikakve novčane naknade u HNS-u, osim godišnje od 5.000 kuna. Stoga je zaključeno da je 27.000 previsoka kazna. Ova konačna sudska presuda ipak dokazuje Šuprahinu odgovornost za napad.