Kada se zadnji dan 2021. u mračnoj beogradskoj noći izgubio svaki trag 27-godišnjem Splićaninu stalno isplivavaju kontroverzni detalji kao i pitanja što se s njim dogodilo i je li žrtva nekog kaznenog djela. Dok istraga tapka u mjestu uzbudljive stvari događaju se na društvenim mrežama. Ne samo da tisuće ljudi iz cijele regije svakodnevno propitkuje rekonstrukciju događaja kako ju je predstavio srbijanski ministar Aleksandar Vulin nego se stalno pitaju štite li policije neke moćnike pa je to zaštopalo istragu. Na društvenim mrežama i sami akteri ostavljaju svjedočanstva koliko se njihov život promijenio od nestanka Mateja Periša jer se događaju brojna brisanja tragova nekadašnjih velikih prijateljstava. Tako nestaju profili, lajkovi, objave.... No, neki tragovi ipak se ne daju samo tako izbrisati a i sami akteri nisu očito 100-posto koncentrirani na uklanjanje svih dokaza pa im promakne puno toga što omogućuje duboko poniranje u bliske odnošaje i daje uvid u nadzemno-podzemne relacije. Čim je nestao Matej Periš objavljeno je kako će istragu voditi netom umirovljeni inspektor Vaso Kobac koji je radio na istrazi pripadnika Zemunskog klana. Tom podatku u javnosti i nije pripisana posebna pažnja. Slijede detalji priče o dubokom prijateljstvu Maje Sopte kojoj je nestali Matej uputio zadnji poziv i Zemunca burne prošlosti, prijateljstvo koje je nakon nestanka Mateja Periša doživjelo brisanje objava na Face profili i splitske poduzetnice i osuđenog Zemunca.

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

U Podstrani kraj Splita Vesna Sopta, učiteljica iz OŠ Manuš koju je pohađao nestali Splićanin Matej Periš posjeduje uljaru Profil-Inox preko svoje tvrtke Put ulja j.d.o.o. Sjedište je na adresi Kneza Domagoja u Podstrani-Grljevac. To je zapravo ista adresa na kojoj živi splitska poduzetnica Maja Sopta kojoj je Matej Periš uputio zadnji poziv prije svog nestanka. Na spomenutoj adresi živi cijela obitelj Sopta: pater familias Goran Sopta o kojem smo nedavno pisali, njegova supruga Vesna, kći Maja i sin Vicenco koji je dobio nadimak po svom djedu znamenitom po činjenici da je bio šef splitske Udbe o čemu smo već pisali. Na istoj adresi do 2017. poslovala je i tvrtka Profil-inox a tu je i sjedište tvrtki preko kojih se Maja bavi prijevozom turista brodovima: Maja Boat i Maja Sopta. Ne znamo kako posluje tvrtka Vesne Sopte koja je postala poznata i kao učiteljica Mateja Periša ali i kao dugogodišnja prijateljica njegovog oca Nenada Sopte, kako je navedeno u medijima.

Naime, tvrtka je osnovana u prosincu 2019 godine pa na Sudregu nema podataka da je predala redovito izvješće Financijskoj agenciji RH za prošlu godinu. Uljara Profil-inox ima i istoimeni Face profil na kojem smo pregledali sadržaj. Na Faceu piše kako uljara posluje na kućnom broju 2 u Ulici Kneza Domagoja u Podstrani. Naime, na toj lokaciji Sopte posjeduju poslovni prostor u kojem očito obavljaju djelatnost koju su na Faceu definirali kao 'biotehnološku tvrtku'. Pogledali smo objave na Face profilu uljare Majine mame Vesne. Tako je 19. studenog 2019. objavljeno: 'Poštovani, Otvaranje i pokretanje uljare je odrađeno u subotu, no 1. studenog . Na Svi Svete NE RADIMO kao svake godine. Očekujemo vas, te vas molimo da se na vrijeme zapišete. Lakše je otkazati termin, nego ga izmisliti. Zbog bolesti peteljke (Italia) kojoj "još lijeka nema" savjetujemo da spašavate i berete plodove. Lijep pozdrav i sritna berba Uljara Profil-inox'. Nekoliko dana kasnije, točnije 24. studenoga 2020. na Faceu je objavljeno: ' Poštovani, Mi smo ZATVORENI još ima 15-ak dana. Jer zbog loše sezone i Corona-e, nismo imali mnogo posla. Nadajmo se sljedećoj godini da će biti bolja, a dotad ostanite zdravi te čuvajte svoje najbliže i sebe u ovo "ludo" doba. Hvala i lijep pozdrav svima'.

Priložena je i slika stroja za obradu ulja - vidljiva je marka Panorama Genius G3. Slike na Faceu uljare lajkalo je oko desetak osoba a među njima naravno i Maja Sopta. No, pogledaju li se zasebno recenzije onda dolazimo do osoba koje su preporučile Uljaru profil-inox. Tako je Željana Krželj napravila preporuku prije godinu dana. 'Za dobro ulje triba i dobra makinja...sve pohvale za vlasnike i radnike'. Pobrala je 1 like. Prethodno je uljaru mame Sopta pohvalio i  Nikša Roguljić i to prije 5 godina. No, najzanimljivija je preporuka Dragana Miladinovića zvanog Gagec. On je preporučio uljaru učiteljice Mateja Periša prije 4 godine. To se nekako poklapa s nastankom slike na gumenom izletničkom brodu na kojoj se nalaze taj Zemunac i Maja Sopta te još 3 ženske osobe. Naime, kao što smo prethodno pisali očito su Maja Sopta i Zemunac koji je odrobijao pod optužbom za sudioništvo u likvidaciji pokojnog srbijanskog premijera Zorana Đinđića prijatelji kroz dulje vremensko razdoblje. Naime, o tome svjedoči i slika ali i brojne objave koje su postojale na Face profilu Maje Sopte ali i Dragana Miladinovića Gageca (51).

No, te su objave uklonjene nakon što je Maja Sopta dala intervju EXplozivu Prve srpske TV te postala jedna od najpoznatijih Splićanki u cijeloj regiji. Nakon toga Maja je izbrisala i brojne objave koje je pisala Draganu Miladinoviću tepajući mu Gagito Budući da je Maja koristila nadimak Gagito, o čemu smo pisali,  očito je znala da je on u optužnici za likvidaciju srbijanskog premijera bio naveden s nadimkom Gagec. Sopta je lajkala Zemunčevu objavu kada je on ponosno objavio slike svoje tek rođene kćeri. Također, Maja Sopta lajkala je i Miladinovićevu Face objavu na kojoj je bila stara arhivska slika nekog vojnika, možda Solunca, koji nosi kapu znanu kao šajkača. Nije samo Maja Sopta izbrisala tragove komunikacije s Draganom Miladinovićem Gagecom na Face profilu već je u međuvremenu i Zemunac znan po nadimku Gagec izbrisao zajedničku sliku s Majom, svojom sadašnjom suprugom te još nekoliko ženskih a koja je krasila njegov Face profil. No, mi smo prije njihovih brisanja napravili skrinove pa ih sada objavljujemo uz članak. Očito su obojoje bili pod stresom pa nije ni čudo da je Maja otišla na Maldive da se temeljito otpleše i odmori kao što smo pisali.

Nakon burne prošlosti Zemunac znan po nadimku Gagec živi mirnim obiteljskim životom u Zemunu. Iz njegovih objava vidljivo je kako je imao nekoliko pozitivnih recenzija mjesta koje se tiču Hrvatske, što znači da je više puta boravio ne samo na Jadranu već vjerojatno odsjedao i u Zagrebu jer je lajkao jedan apartman. Na Hvaru je pohvalio popularni i skupi bar Carpe Diem, u prijevodu 'Uhvati dan'. Uguglate li ime osobe koja je svima preporučila uljaru učiteljice Mateja Periša i mame Maje Sopte možete saznati pun mračnih i neočekivanih događaja iz burne prošlosti tog Zemunca. Uz ono što smo već objavili, u članku u kojem nismo iznijeli Miladinovićev puni identitet već smo ga samo označili terminom Zemunac, a tiče se njegove uloge i presude na suđenju nakon akcije srbijanske policije pod imenom Sablja, intrigantna je i priča kako je preživio pokušaj atentata. Naime, Gagecovo se ime spominjalo u kontekstu likvidacije jednog od šefova beogradskog podzemlja Jovana Guzijana zvanog Cuner.

Tijekom suđenja za to ubojstvo Guzijanovu nevjenčanu suprugu i majku njegove djece sudac je ispitivao o ulozi Dragana Miladinovića. Pitao je je li istina da je Gagec dojavio rutu Guzijanovog kretanja neposredno prije atentata. Oko toga je svjedokinja davala različite izjave. Prvo je govorila kako o tome ništa ne zna a onda nakon sučevih potpitanja ispalo je kako je to čuo njen i sin likvidiranog Cunera na ulici od drugih. Inače, sin likvidiranog Cunera kasnije je postao poznat u Srbiji jer je već sa 16 godina počinio ubojstvo pa je osuđen na 8,5 godina maloljetničkog zatvora. U siječnju 2019. Kurir je objavio članak: 'Petar Guzijan (32), sin jednog od nekadašnjih šefova beogradskog podzemlja Jovana Guzijana Cunera, uhapšen je zbog sumnje da je u leto prošle godine pokušao da ubije nekadašnjeg pripadnika „zemunskog klana“ Dragana Miladinovića Gageca. 'HTIO DA OSVETI OCA, NEKADAŠNJEG ŠEFA BEOGRADSKOG PODZEMLJA: Petar iz automobila u pokretu pucao u Gageca! OTKRIVENA POZADINA PUCNJAVE NA BULEVARU'.  

U tom članku opisano je kako se Petar Guzijan sumnjiči se da je na Bulevaru Mihajla Pupina, iz automobila u pokretu, ispalio više hitaca u Miladinovića, koji je bio na motoru. 'Na svu sreću, promašio je Gageca, ali je pogodio motor' - otkrio je Kurira iz izvor iz istrage. U članku se podsjećalo kako su Jovana Guzijana Cunera,  pripadnici „zemunskog klana“ ubili 2002, navodno po zaovijedi vođe te kriminalne grupe Dušana Spasojevića zvanog Šiptar. U članku su napisali i kako se Miladinoviću sudilo kao pripadniku te kriminalne grupe, upravo zbog sumnje da je sudjelovao  u likvidaciji Cunera, što je on tijekom suđenja negirao. Na kraju postupka bio je osuđen na pet godina zatvora. Kurir je objavio i kako se Petra Guzijana spominjalo  i ranije kao jedan od šefova „novog zemunskog klana“. Privođen je nekoliko puta, i to zbog pucnjave, trgovine narkoticima, ali i napada na policajca koji ga je hapsio. 'U posljednjih 10 godina uhapšen je i zbog pokušaja ubojstva' - pisao je Kuri. U tom članku je istaknut i drugi sin likvidiranog Cunera - mlađi brat  Marko, koji je kao maloljetnik u kazneno-popravnom zavodu odslužio kaznu za dvostruko ubojstvo, a nakon toga je bio uhićen i zbog otmice.

Kurir je istaknuo i za šta se sve teretilo Jovana Guzijana devedesetih godina prošlog stoljeća. Opisali su to teminima ubojstva, trgovina drogom i naftom, razbojništva, te da se smatrao predvodnika jedne od najvećih kriminalnih grupa u Zemunu. Podsjetili su kako je likvidirani Cuner bio dovođen u vezu s ubojstvom Dragana Ugarkovića Ugara, ali je zbog nedostatka dokaza bio oslobođen optužbi. Prema optužnici nakon akcije Sablja Dragan Miladinović zv. Gagec bio je 27. na listi optuženih od ukupno 45 osoba. Među optuženima bili su i Vojislav Šešelj ali i Borislav Mikelić. Među poznatijim osumnjičenicima bio je Milorad Luković Legija. Srbijanski Espreso u ožujku 2020. objavio je tekst pod naslovom: 'ŠTA JE PISALO U TAJNOM DOKUMENTU BIA O SURČINSKOM KLANU? Čume je iznačen kao ŠEF MAFIJE, sa posebnim statusom'. U tom članku spominje se i Ljubiša Buha Čume koji je bio svjedok suradnik na suđenju za ubojstvo Đinđića.  

On je u proljeće 2007. inače bio uhićen u Splitu. U tom članku pisalo je i o ulozi Dragana Miladinovića Gageca: 'Tajni izveštaj BIA iz 2004. godine koji govori o najmoćnijoj kriminalnoj organizaciji – surčinskom klanu i mafijaško-političkim vezama njenog vođe Ljubiše Buhe Čumeta. Pored njih, kao sastavni dio zemunskog klana su djelovali i Vladimir Jovanović Japanac, Loran Inić Locko i Dragan Miladinović Gagec, koji su imali svoje specijalizirane ekipe za izvršenje pojedinih krivičnih dela. S tim u vezi, Jovanović i Milić su se najvećim dijelom bavili distribucijom narkotika, dok je Miladinovićeva ekipa bila specijalizirana za krađe automobila. Pripadnici spomenute kriminalne grupe su se kontinuirano, duži vremenski period, bavili nedozvoljenom trgovinom narkoticima, oružjem i municijom, ilegalnom trgovinom nafte, preprodajom ukradenih vozila, teškim krađama, a umiješani su i u izvršenje više krivičnih dela otmice i ubojstava na teritoriji Srbije....' - pisalo je u tom članku.

Podsjetimo kako je Zemuncima zbog Đinđića presuđeno ukupno 465 godina i 12 milijuna eura. No, dok je Milorad Ulemek Legija treću maksimalnu kaznu na 40 godina zatvora, izrečenu u Specijalnom sudu zbog zločina zemunskog klana, dočekao s ljutnjom prijatelj Maje Sopte na kraju je imao razloga za zadovoljstvo. Mediji su objavili kako se ' Dragan Miladinović Gagec, kad je čuo da je osuđen na pet godina i da mu je ukinut pritvor, prekrižio'. Nakon izlaska iz zatvora Gagec je ispitivan zbog ubojstva Cunera. O tome svjedoči sljedeći natpis: 'Prethodno su ispitana tri svjedoka, koji su rekli da ostaju pri ranijim iskazima, nakon Buhe svjedočio je nekadašnji pripadnik “zemunskog klana” Dragan Miladinović Gagec, koji je 2008. godine odslužio kaznu zatvora. On je rekao da 1997. nije poznavao Dušana Spasojevića, koji je učestvovao u Tom razbojništvu, ali je potvrdio da je znao braću Simoviće i optuženog Bajića' - objavili su srpski mediji.

Podsjetimo da su zbog ubojstva Đinđića osuđena i braća Miloš i Aleksandar Simonović. No, Miloš je bio u bjekstvu i skrivao se zajedno sa Sretkom Kalinićem zvanim Zver. U listopadu 2015. tijekom suđenja na zagrebačkom sudu Sretko Kalinić je izjavio: 'Mislim da je Miloš Simović u mene pucao jer je njegov brat u Srbiji osuđen na 35 godina zatvora zbog ubojstva premijera Zorana Đinđića i tražio je status pokajnika. Vjerojatno je mislio da, ako mene ubiju, mogu sve prebaciti na mene. Znam i da je Simovićev brat ubio osobu po imenu Vuk koja je bila zaštićeni svjedok (Zoran Vukojević Vuk bio je zaštićeni svjedok specijalnog tužiteljstva, a okrutno je zlostavljan i potom ubijen te mu je zapaljeno tijelo u lipnju 2006., op. a.) tako je istražnom sucu zagrebačkog Županijskog suda svjedočio pripadnik zemunskog klana Sretko Kalinić (41) zvani Zver nakon krvavog obračuna na jezeru Rakitje u lipnju 2010. kada je na njega drugi pripadnik tog kriminalnog klana iz Srbije Miloš Simović (36) ispalio dva hica.

Dotad su obojica mirno živjela na zagrebačkom Jarunu' - pisao je zagrebački Večernji list. Inače, obojica su bili u bjekstvu i skrivali se u Hrvatskoj. Na Specijalnom sudu u Beogradu u ponovljenom postupku osuđeni na po 30 godina zatvora zbog sudjelovanja u ubojstvu Đinđića. Izručeni su Srbiji pa im se na beogradskom Višem sudu sudilo i za zagrebačka ubojstva. U lipnju prošle godine hrvatski mediji su objavili: 'Zver iz Obrovca na sudu o lešu iz Jaruna: 'Nisam ubio Cvetka, a tebi će, Miloše, presuditi žena'. Naime, Sretko Kalinić rodom je iz Obrovca kraj Zadra a tijekom Domovinskog rata bio je pripadnik paravojske pobunjenih Srba. Na suđenju u Beogradu Zver se pohvalio kako su mljelu ljude u stroju za mesu. Kada se javnost kasnije zgražala nad istim takvim zvjerstvima Velje Nevolje i njegovog klana zaboravljeno je kako su to prethodno činili Zver i ekipa te to kao podvige predstavljali u beogradskoj sudnici. Na kraju članka istaknimo kako je istraga nestanka Mateja Periša povjerena Vasi Kobcu, inspektoru koji je vodio istragu i u akciji Sablja a koji je neposredno prije toga bio umirovljen.