Stotinama godina zadarska Maraska bila je simbol tog grada, tijekom 500 godina razvio se ne samo brend već i kultna pića znana diljem svijeta. O povijesti Maraske može se više saznati na istomoimenoj web stranici gdje piše: ' Kroz 5 stoljeća tradicije proizvodnje Maraschina u gradu Zadru, ovaj jedinstveni liker doživio je čudesnu transformaciju. Od obiteljske i manufakturne proizvodnje u samim početcima, do najveće industrije u tadašnjem Zadru, koja je činila osnovu gospodarske djelatnosti. U svom najpropulzivnijem razdoblju, u 19. stoljeću, zadarska industrija likera proizvodila je preko 400.000 boca likera godišnje, od čega je čak dvije trećine otpadalo na Zadarski Maraschino. Maraschino su u 16. stoljeću počeli proizvoditi dominikanski redovnici, a prvotno je uglavnom služio kao lijek. Kasnije je Maraschino postao jedan od najpoznatijih zadarskih i hrvatskih proizvoda koji je ostao prepoznat i do današnjeg dana kao izvrstan liker dobiven od autohtone dalmatinske vrste višnje, višnje maraske.'. Vrhunac uspjeha bila je izgradnja goleme zgrade Maraske koja je dominirala na brojnim razglednicama Zadra. No, ta je tvrtka prošla kroz pretvorbu i privatizaciju, bila posjed kanadskog milijunaša austrijskih korijena Waltera Wolfa, potom grupacije Stanić da bi zgradu sa zemljištem koje je bilo poznato kao Park Maraska, kupila turska poslovna grupacija u vlasništvu dinastije Şahenk. Tu dinastiju, nakon smrti osnivača Ayhana Şahenka, vode njegova udovica Deniz Şahenk, sin Ferit Şahenk te kći Filiz Şahenk. Jedno od najvećih turskih poslovnih carstava naslijedit će jednog dana Dafne Şahenk koja će tako postazi i jedna od vlasnica poslovnog carstva Doguş grupe u Hrvatskoj. Iako su iz tvrtke Dogus Croatia godinama govorili kako grade Hyatt Maraska činjenica je da se luksuzni hotel koji je iznikao na temeljima Maraske zove Hyatt Regency te da od Maraske više nema niti M. No, to nije jedina bitna informacija vezana uz turska ulaganja u luksuzne nekretnine u Zadru. Slijede detalji....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Tko god je ovo ljeto došao u Zadar i prošao pokraj nekadašnje Maraske imao je prigodu vidjeti novi luksuzni zadarski hotel s 5 zvjezdica - Hyatt Regency. Hotel se sastoji od tri spojene cjeline, prva je renovirana povijesna zgrada nekadašnje Maraske, dok su srednji i zadnji dio hotela novoizgrađeni u drugom stilu i duhu. Iako je hotel otvoren i ugošćuje goste dubokog džepa svi koji prođu kraj hotela ne mogu se načuditi stanju parkinga koji je nasut samo šljunkom i nimalo ne pristaje uz takav visokokategornik. Upućeni tvrde da je do toga došlo do neriješenih imovinsko-pravnih odnosa koji sprečavaju odgovorne iz Dogus Croatia da završe i taj prostor vanjskog parkinga i dovedu ga na prihvatljivu razinu. No, nije samo zapelo na parkingu već i na trafo stanici za koju je netom, iz nadležnog zadarskog ureda, oglašen Javni poziv za uvid u spis predmeta u ime investitora, tvrtke Dogus Croatia.

U dokumentu piše: 'Pozivamo stranke na uvid u spis predmeta u postupku izdavanja građevinske dozvole za: – građenje zgrade mješovite namjene (stambeno poslovna), 2.b skupine – građenje građevine infrastrukturne namjene energetskog sustava (građevina u sustavu distribucije električne energije), 2.b skupine, TRANSFORMATORSKA STANICA 10(20) 0,4kV; 2x1000kVA, DTS BRODARICA 6 na novoformiranoj građevnoj čestici 3509/2 k.o. Zadar (nastala spajanjem k.č. 3496/36 i 3509/2 k.o. Zadar). II. Uvid u spis predmeta može se izvršiti dana 04.08.2025 u 10:00 sati, na lokaciji – prostorije upravnog odjela, Pod bedemom 1, Zadar (zgrada Tržnice, prvi kat). III. Ukoliko se uvidu u spis predmeta ne možete osobno odazvati, za uvid u spis predmeta možete odrediti punomoćnika koji će zastupati vaše interese. IV. Stranka koja se odazove pozivu nadležnoga upravnog tijela za uvid, dužna je dokazati da ima svojstvo stranke.

V. Građevinska dozvola može se izdati i ako se stranka ne odazove ovom pozivu. Stranci koja se nije odazvala pozivu na uvid, građevinska dozvola dostaviti će se izlaganjem na oglasnoj ploči ovog Upravnog odjela, te elektroničkoj oglasnoj ploči ....u trajanju od 8 dana.' - piše u dokumentu koji potpisuje pomoćnik pročelnika Hrvoje Baranović, dipl.ing.arh.. Inače, tvrtka Dogus Croatia ima sjedište u zagrebačkoj Petrinjskoj ulici. Temeljni kapital tvrtke je 59.258.380 eura. Vlasnik Dogus Croatia je matični Doguş Holding A.S iz Istanbula. Direktori su Özlem Kavasoglu iz Istanbula, Cem Ecevit koji sada živi u Zadru te Burak Baykan koji živi u Zagrebu. Inače, spomenuti Baykan je u prosincu 2022. govorio za hrvatske medije o projektu Hyatt Maraska koji je tada bio u izgradnji, ali i o projektu 208 stanova koje planiraju graditi ako im to dopuste zadarski vijećnici.

Tada je govorio kako će Hotel Maraska bit će otvoren 2024., a da bi stambeni dio realizirali ako gradski vijećnici budu htjeli za to glasati. Burak Baykan je inače regionalni direktor Dogus grupe. Tada je zadarskim vijećnicima 'predstavio nove izmjene 120 milijuna eura teškog projekta izgradnje hotela s pet zvjezdica i stanova na području bivših tvornica Maraska i Jadranka'. Podsjetimo, Dogus grupa je 2014. godine kupila tvrtku u čijem je vlasništvu bilo zemljište na kojoj se nalazila bivša tvornica te 2016. predstavila projekt po kojem će se 2018. početi graditi hotel. O tim je planovima tada pisao portal Zadarski.hr te su naveli: 'Zbog brojnih projektnih izmjena, u skladu sa željama različitih investitora, gradske su vlasti dosad provele čak četiri izmjene detaljnog plana za Marasku. I zadnje izmjene projekta koje je Burak Baykan predstavio vijećnicima - četvrte po redu, a druge u režiji Dogus grupe - zahtijevaju izmjene plana, što gradonačelniku Branku Dukiću i HDZ-u nije dobro sjelo.

Oni naime inzistiraju na početku izgradnje hotela, a tek onda na izmjenama plana zbog stambenog naselja. Gradske vlasti tako dokazuju da je izgradnja hotela Maraska postala prvorazredno političko pitanje, a razlog je više nego jasan: hotel visoke kategorije pod uglednim međunarodnim brendom trebao bi označiti dugo očekivanu razvojnu prekretnicu za Zadar i zadarski turizam od centra masovnog turizma prema destinaciji za goste više platežne moći.Baykan je u ime Dogus grupe vijećnicima predstavio izmjene projekta koje je izradio ugledni arhitektonski studio 3LHD iz Zagreba. Oni su ponudili nova rješenja za dva rezidencijalna dijela projekta dok se hotel izvodi prema poznatom projektu Borisa Podrecce. Hotel Hyatt Regency Zadar Maraska imat će preko 130 soba, bar, restorane, spa zonu, konferencijsku dvoranu od 400 kvadratnih metara. Uz hotel će se izgraditi nova dvotračna cesta koja će povezivati Trpimirovu obalu s ulicom Miroslava Krleže te dvije rezidencijalne zone s 208 stanova. Ukupna površina čitavog zahvata je 23.500 četvornih metara.' - objavio je tada Zadarski.hr.

No, luksuzni hotel Hyatt Regency je otvoren, ali sve okolo je u velikom neredu, počevši od pošljunčanog parkinga pa do starih i dotrajalih kako obalnih tako i okolnih prometnica. Dvotračna cesta koja bi povezivala Trpimirovu i Ulicu Miroslava Krleže ista je kakva je bila i prije izgradnje luksuznog hotela, dakle u lošem ako ne i komatoznom stanju. Naime, kada zapuše bura valovi zapljuskuju ne samo cestu već i prebace na luksuznu terasu s koje lete lakši objekti poput ubrusa ili pak karti. Također, na pojedinim dijelovima cesta je ozbiljno i načeta te rascijepljena i to sve u neposrednoj blizini samog hotela Hyatt Regency. Veliko je pitanje je li to tako baš zamišljao veliki turski gazda Ferit Şahenk koji sa suprugom, Amerikankom škotskog porijekla, čini sam vrh turske elite. Po mnogima su Ferit i Dianne zapravo i najglamurozniji par, a inače su se upoznali tijekom Şahenkovog boravka u SAD-u.

Inače, i američki je Forbes upravo tu tursku dinastiju uvrstio među 35 najbogatijih obitelji na svijetu. Istaknimo i kako je taj turski milijarder vezan uz SAD ne samo činjenicom da je njegova supruga Dianne koju je oženio 1989. i koja mu je rodila kćer Dafne Amerikanka, već i zbog investicija koja ima u toj zemlji. Tako je Şahenk uložio u lukuszne apartmane u New Yorku 1997., odnosno Manhattanu, preko tvrtke Nigde Inc. u luksuznom kondominiumu koji se zove The City Spire. Ime tvrtke nije izabrao slučajno, naime tako se zove rodni grad njegovog pokojnog oca u središnjoj Anadoliji, odnosno Nigde. To je mjesto inače poznato po znamenitim orijentalnim tepisima. Tako je ispalo da se u imenu tvrtke preko koje je turski milijarder ulagao u Manhattan apartmane spojilo ime rodnog grada njegovog oca koje je inače sinonim za skupe turske tepihe posebnog uzorka.

No, i škotsko prezime njegove supruge Dianne također znači 'sin čovjeka koji proizvodi tepihe' prema starom galskom terminu, odnosno izumrlom keltskom, koji su kasnije preuzeli Škoti i Irci. Tako je na neki način tepih, orijentalni, ali i zapadni, utkan u vezu bogatog Turčina i njegove supruge Amerikanke. No, zanimljivo je kako turski mogul nije u Hrvatskoj bio sentimentalan prema tradiciji koju Maraska predstavlja pa je iz imena hotela iščezlo sve vezano uz Marasku, ostalo je samo pročelje obalnog dijela zgrade dok ostalim dijelom dominira samo Hyatt Regency i znak Dogus Croatia koji se vijori i na zastavi na ulazu. Vjerojatno su turski ulagači shvatili kako u našoj zemlji lako mogu izbjeći obvezu očuvanja tradicije jer da je mnogima više stalo do brze zarade nego do imena koje je stoljećima bilo neodvojivo od Zadra, kako u smislu proizvoda, kolektivnog sjećanja, brenda tako i zgrade koja je bila simbol uspjeha u tom gradu.