Devedesetih godina prošlog stoljeća izbor za Kraljicu svijeta bilo je jedno od najprestižnijih izbora ljepote u Hrvatskoj. Popularnosti je pridonijela i činjenica da je Opatijka Danijela Mihalić, nekadašnja djevojka Gorana Ivaniševića, 1991. ponijela titulu Kraljice svijeta. U braku s nogometnim trenerom Nenadom Gračanom dobila je tri kćeri, te izgradila uspješnu i poslovnu karijeru ali i obiteljski život. Tada je vlasnik licence bio pokojni modni kreator Rikard Gumzej koji je kasnije privremeno ustupio izbor i Snježani Mehun. Mnoge zvučne ljepotice, od kojih su neke uspjele upecati nogometaše, bile su kraljice Hrvatske. Podsjetimo, kraljicama su proglašene: Tamara Roglić, Antea Kodžoman, Valentina Čaplinskij, Marina Šinkić, Simona Gotovac, Tina Katanić, Ivona Bajde, Iva Radić (Balaban), Ivona Andrijašević (Živković), Emina Pezo (Šokota), Zorica Pupovac (Andrić)… Priča koja slijedi opisuje nevolje u kojima se našla Istranka Valentina Čaplinskij koja se udala za Zagrepčanina Marka Jeftića koji je doktorirao u SAD-u kao zubni liječnik te otvorio ordinaciju u Turnersvilleu u New Jerseyu. Par Čaplinskij Jeftić osnovao je zajedničku tvrtku koja se zbog bizarnog razloga našla čak na meti Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu. U međuvremenu je 2016. u 73.-oj preminuo i Valentinin otac Vasilij koji se svojedobno popularizirao kao izumitelj čudotvorne gljive reklamirane kao eliksira života. Tu gljivu uzgaja i danas njezina majka na svom OPG-u u Sovinjaku u Istri. Protiv nje te drugih susjeda zemljišni spor je povela  Vesna Pusić ali je izgubila na sudu. Valentina se posvetila jogi a na Facebooku je objavila i kako čak uči tibetanski. Slijedi priča koja bi se u najkraćem mogla opisati riječima kako vrag u Hrvatskoj nikada ne spava imate li tvrtku i niste upućeni u neki od bezbrojnih propisa za koje je zakonodavac propisao kazne za koje većina ne zna da su uopće na snazi....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Na Općinskom prekršajnom sudu u Zagrebu sutkinja Sanja Eter donijela je presudu u prekršajnom predmetu protiv I-okr. pravne osobe VIA-SOL d.o.o., II-okr. odgovorne osobe Marka Jeftića i III-okr. odgovorne osobe Valentine Čaplinskij Jeftić. Sve okrivljene zastupao je branitelj Silvije Hraste iz Odvjetničkog društva Hraste & partneri d.o.o. Suđeno im je zbog prekršaja kažnjivog po čl. 42. st. 1. toč. 35. i st. 2. Zakona o računovodstvu. Okrivljenici su se žalili na prekršajni nalog izdan od Financijske agencije, Regionalni centar Zagreb od 29. rujna 2022. godine. Zato se vodio žurni postupak a nakon toga je sutkinja 15. veljače 2023. donijela presudu koja je netom postala javno dostupna.  Iz presude je vidljivo kako je okrivljena tvrtka Via-Sol već kažnjavana. Inače, sjedište tvrtke je na adresi odvjetničkog ureda zamenitog odvjetnika Silvija Hraste na zagrebačkom Ribnjaku. Tvrtku su supružnici Čaplinskij Jeftić osnovali 2008. godine navodeći kao osnovne djelatnosti:  trgovinu i usluge i turističku agenciju.

Iz presude je vidljivo kako su i bivša Kraljica Hrvatske i njezin suprug, inače dentalni liječnik, prekršajno kažnjavani. Uz ime II okrivljenika piše kako je rođen 1975. u Zagrebu ali sa stanom u Rovinju. Uz Valentinino ime piše, među ostalim, kako je rođena 1976. godine sa stanom u Zagrebu. Proglašeni su krivima 'što kao pravna osoba – poduzetnik i odgovorne osobe poduzetnika nisu do dana 30. travnja 2022. godine u bilo koju poslovnicu Fine na području RH ili putem internetskog servisa uz korištenje digitalnog certifikata, za statističke i druge potrebe dostavili propisane financijske izvještaje (bilancu, račun dobiti i gubitka i dodatne podatke) za prethodnu kalendarsku 2021. godinu, dakle, nisu dostavili Financijskoj agenciji, u tekućoj godini, u zakonom propisanom roku, financijske izvještaje i dodatne podatke za nadzorne statističke i druge potrebe, u skladu s člankom 32. st. 1. Zakona o računovodstvu, čime su počinili prekršaj iz čl.42. st. 1. toč.35. i st. 2. Zakona o računovodstvu....'.

Izrečene su im sljedeće kazne. Tvrtka Via-Sol kažnjena je s 300 eura dok su Marko Jeftić i Valentina Čaplinskij Jeftić kažnjeni svaki sa po 30 eura. Kazne moraju plaitito u roku od 1 mjeseca od dana pravomoćnosti ove presude. No, ukoliko svi u navedenom roku plate 2/3 izrečene novčane kazne u korist Državnog proračuna smatrat će se da je novčana kazna u cijelosti plaćena. Tvrtka je oslobođena plaćanja troškova prekršajnog postupka dok su Jeftić i Čaplinskij obvezni platiti po 15 eura. Iz obrazloženja je vidljivo kako je zagrebačka FINA '29. rujna 2022. godine izdala prekršajni nalog na koji nalog su I., II. i III. okrivljenici pravovremeno uložili prigovor te je isti stavljen izvan snage i proveden je žurni prekršajni postupak'. Obrane svih okrivljenika  bile su identične, poricano je počinjenje prekršaja koji im se stavlja na teret te su se protivili izricanju prekršajno pravne sankcije i troškova u povodu izdavanja prekršajnog naloga.

'Naime, I. okr. društvo VIA-SOL d.o.o. je proteklih nekoliko godina prilično loše poslovalo na način da je ostvarivalo jako male prihode, slijedom čega je teško podmirivalo troškove redovnog poslovanja –poslovni prostor, mjesečne režije, troškovi poreza i doprinosa. Zadnje dvije godine društvo je u potpunosti bilo neaktivno te nije ostvarivalo nikakve prihode niti rashode, niti je na ikoji način poslovalo, a sve pod utjecajem loše gospodarske situacije uzrokovane, između ostalog, i pandemijom COVID-19. Dokaz neaktivnosti poslovanja pravne osobe, a samim time i razloga neaktivnosti odgovornih osoba društva vidljiv je iz činjenice da su članovi društva 26.08.2021. godine donijeli Odluku o prestanku društva po skraćenom postupku bez likvidacije kojom su se obvezali bez odgađanja istu prijaviti registarskom Sudu radi upisa u sudski registar čime je pokrenut postupak brisanja subjekata upisa iz sudskog registra po skraćenom postupku bez likvidacije. Društvo još nije brisano iz sudskog registra obzirom da je Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu po nalogu Porezne uprave Zagreb, Ispostava Medveščak 29. 11. 2021. godine podnijelo prigovor protiv Rješenja o prestanku subjekta upisa VIA-SOL d.o.o. za trgovinu i usluge, turistička agencije .... sa sjedištem u Zagrebu, Ribnjak 40 po skraćenom postupku bez likvidacije zbog postojanja dugovanja za članarinu Hrvatske gospodarske komore u iznosu od 126,93 kn.

Društvo je predmetno dugovanje u međuvremenu podmirilo, o čemu je obavijestilo i Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu, a sve kako bi žurno povukli svoj prigovor, čime bi se ostvarile pretpostavke za daljnje provođenje radnji, odnosno kako bi po pravomoćnosti Rješenja o prestanku subjekta upisa, registarski sud donio Rješenje o brisanju subjekta VIA-SOL d.o.o. za trgovinu i usluge, turistička agencija iz sudskog registra'. Priložili su i zapisnik o održanoj skupštini Društva od 26. kolovoza 2021. godine te Rješenje o upisu prestanka subjekta upisa od 4. studenog 2021. 'U odnosu na sve prethodno navedeno, okrivljenici suglasno navode da nisu bili svjesni kako navedenim postupanjem ostvaruju biće prekršaja, a u vezi s čime su bili u zabludi o protupravnosti djela jer namjera poduzetnika i odgovorne osobe poduzetnika nije bila izbjeći podnošenje financijskih izvještaja FINI, ili postupanje protivno zakonskim propisima i odredbama ZR-a, već zbog neaktivnosti i neposlovanju društva te pokretanja postupka radi prestanka društva po skraćenom postupku bez likvidacije s ciljem brisanja društva iz sudskog registra, isti nisu bili svjesni da su dužni dostaviti financijske izvještaje te da takvim propuštanjem postupanja mogu počiniti prekršaj koji im se sada stavlja na teret.

Također smatraju da je izrečena prekršajnopravna sankcija previsoka, naročito s obzirom na olakotne okolnosti na strani svih okrivljenika i njihovu dosadašnju nekažnjavanost. Pritom ističu kako visina novčane kane određena prekršajnim nalogom za njih predstavlja znatan imovinski teret, a imajući u vidu da je društvo u potpunosti neaktivno i ne ostvaruje nikakve prihode te je u postupku brisanja, slijedom čega su i odgovorne osobe ostale u potpunosti bez prihoda, a sve u vrijemeloše gospodarske situacije uzrokovane pandemijom COVID-19 te u okolnostima naročito visoke inflacije u Republici Hrvatskoj koja je uzrokovala znatno otežane uvjete poslovanja društva u Republici Hrvatskoj. Imajući sve navedeno u vidu mole Sud za oslobođenje plaćanja troškova prekršajnog postupka u paušalnom iznosu. Slijedom navedenog, evidentno je da zbog prethodno navedenog mirovanja i neaktivnosti društva nisu bili svjesni, odnosno nisu znali niti mogli znati kako ovim nečinjenjem ostvaruju biće prekršaja, a u vezi s čim su bili u zabludi o protupravnosti djela.

U tom smislu i Prekršajni zakon u čl. 30. st. 1. propisuje kako nije kriv počinitelj koji u vrijeme počinjenja prekršaja nije bio svjestan nekoga njegovog zakonom ili drugim propisom određenog obilježja. Sukladno svemu gore navedenom, predlažu Sudu provesti Prekršajnim zakonom predviđeni postupak te donijeti presudu kojom se okrivljenike oslobađa optužbe, podredno primjenom odredbe čl. 38. st. 2. Prekršajnog zakona okrivljenike osloboditi plaćanja kazne, odnosno primjenom odredbe čl. 37. Prekršajnog zakona izrečenu im kaznu ublažiti. Uz pisane obrane priložili su i Odluku o prestanku društva po skraćenom postupku bez likvidacije od 26.08.2021. godine kao i Rješenje o upisu prestanka subjekta upisa od 4. sudenog 2021. godine doneseno od straneTrgovačkog suda u Zagrebu kojima potvrđuju svoju obranu' - piše u presudi.

Sutkinja je provela više dokaznih radnji te pribavila dokaz da tvrtka Via-Sol 'nije dostavila potpun i točan godišnji financijski izvještaj za statističke i druge potrebe za 2021. godinu, godišnji financijski izvještaj i drugu dokumentaciju radi javne objave kao niti izjavu o neaktivnosti. Iz prekršajne evidencije za I., II. i III. okrivljenika razvidno je da su prekršajno kažnjavani zbog istovrsnog prekršaja ...pravomoćno dana 12. velajče 2021. godine'. Nakon tako provedenog postupka sutkinja je utvrdila da su okrivljenici počinili prekršaj koji im se stavlja na teret. Također su II. i III. okrivljenici u predmetu odgovorne osobe obzirom su direktori društva pa su i odgovorni za cjelokupno poslovanje društva, a istu činjenicu tijekom postupka II. i III. okrivljenici nisu osporavali. Obranu I., II. i III. okrivljenika u kojoj navode da su zadnjih godina loše poslovali i da nisu bili niti svjesni da su počinili terećeni prekršaj, sud nije prihvatio jer je Zakonom o računovodstvu jasno propisano koje su obveze poduzetnika i odgovornih osoba poduzetnika bez obzira na način njihovog poslovanja tako da su za konkretno razdoblje bili dužni dostaviti ili propisano financijsko izvješće ili izjavu o neaktivnosti, a obzirom to nisu učinili, prekršajno su odgovorni. 

Stoga je nesporno utvrđeno da su I., II. i III. okrivljenici svojim propustom počinili prekršaj kažnjiv po čl. 42. st. 1. toč. 35. i st.2. Zakona o računovodstvu zbog čega ih je sud proglasio krivim i kaznio kao u izreci presude. Za prekršaj iz kažnjive odredbe čl. 42. st. 1. toč. 35. i st. 2. Zakona o računovodstvu propisana je novčana kazna za poduzetnika, pravnu osobu u iznosu od 1.320,00 eura do 13.270,00 eura, a za odgovornu osobu poduzetnika u iznosu od 660,00 eura do 2.650,00 eura. Sud je I., II. i III. okrivljenike proglasio krivima te im, iako su već prekršajno kažnjavani, primijenio institut ublažavanja kazne i izrekao novčane kazne u naznačenom iznosu, a koje su ispod propisanog minimuma novčane kazne propisane za ovaj prekršaj za svakog okrivljenika cijeneći im kao olakotno činjenicu da je pravna osoba neaktivna, a kao otegotno da su već prekršajno kažnjavani zbog istovrsnog prekršaja.

Sud izrečene kazne, smatra primjerenim težini počinjenog prekršaja i stupnju njihove odgovornosti te je uvjeren da će se ovakvim novčanim kaznama utjecati na I., II. i III. okrivljenika i sve ostale da ubuduće ne čine prekršaje. Sud je temeljem čl. 139. st. 6. Prekršajnog zakona I. okrivljenika oslobodio plaćanja troškova prekršajnog postupka u cijelosti jer je I. okrivljena pravna osoba neaktivna pa se takva odluka smatra opravdanom, a temeljem čl. 139. st. 3. u vezi s čl. 138. st. 2. toč. 3. Prekršajnog zakona II. i III. okrivljenici su obvezni naknaditi troškove prekršajnog postupka u paušalnom iznosu, a visina paušala određena je prema duljini i složenosti postupka...' - piše u presudi Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu. Protiv te presude mogu se žaliti u roku od 8 dana od dana primitka presude. U međuvremenu je ukinuta obveza plaćanja članarine HGK pa brojni drugi poduzetnici neće moći biti gonjeni po toj osnovi.

Inače, Čaplinskij je istupala u javnosti davnih godina. Tako je krajem siječnja 2002. kada je otišla u Düsseldorf u Njemačku na izbor za Kraljicu svijeta s lentom Kraljice Hrvatske za Večernji govorila  o problemima: 'Sa Snježanom Mehun, bivšom organizatoricom Kraljice Hrvatske, trenutačno se sudim zbog toga. I ono malo smiješnih nagrada, poput besplatnog solarija, nisam dobila pa sam je odlučila tužiti. Sa Snježanom već odavno ne razgovaram i kada je negdje vidim, ona za mene jednostavno ne postoji' - rekla je tada Valentina. U međuvremenu se puno toga promijenilo u njenom životu. Udala se za zubnog liječnika Marka Jeftića koji ima ordinaciju u američkoj saveznoj državi New Jersey. Vidljivo je kako je Valentina ponosna na svog muža i na FB-u objavljuje slike dr. Jeftića na kojima  je vidljivo kako njezin suprug izvodi i sitnije estetske zahvate na licu svojih pacijenata. Iz drugih objava vidljvio je kako se Valentina  posvetila jogi ali i da čak uči tibetanski jezik.