Iako živa u termometru stalno raste i svi koji mogu traže spas u hladovini i podalje od užarenog asfalta naši suci, sudski službenici i dostavljači neumorno rade. Među onima koji nisu podigli sudske dokumente kad su im dostavljene redovnim putem nalazi se i nekadašnja nogometna nada koji je zapeo u životu i biznisu nakon niza pogrešnih odluka i posrnuća. Radi se o Dini Drpiću koji je nekad bio velika Dinamova nada sve dok ga sklonost čašici ali i lakšim opijatima te dugovi nisu doveli u nevolje. Sličnu sudbinu doživio je i sin slavnog redatelja Antuna Tončija Vrdoljaka koji je nekad slovio za zlatnu zagrebačku mladež, dečka za čiju su se naklonost otimale i atraktivne glumice poput Tamare Garbajs, sada Tamare Vrdoljak. On je doživio razna posrnuća i više se puta našao u sukobu sa zakonom. Obojici su proljetos novčane kazne zamijenjene radom za opće dobro a kako im iste nisu dostavom uspjeli uručiti objavljene su na sudskoj ploči. Iz dokumenata smo saznali detalje zbog kojih su Drpić i Vrdoljak završili na sudu te kakva im sudbina slijedi nastave li izbjegavati primitak sudskih papira. Slijede detalji.....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Posebna sudska pisarnica za izvršenje prekršajnopravnih sankcija Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu objavila je rješenje za Dinu Drpića. Iz dokumenta se vidi kako je sutkinja tog suda Marjana Rajić 18. ožujka o.g. odlučivala u postupku izvršavanja novčane kazne izrečene osuđeniku zbog prekršaja iz članka 282. stavka 9. Zakon o sigurnosti prometa na cestama. Radi se o prekršaju kad se vozač odbije podvrgnuti liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina. U dokumentu piše kako se neplaćena novčana kazna osuđeniku Dini Drpiću (43) u iznosu od 1.061,78 eura (izrečene pravomoćnom osuđujućom odlukom.... od 6.10.2021., pravomoćna 22.10.2021., a izvršna 24.1.2022.) zamjenjuje radom za opće dobro u trajanju od 54 sata.

'Osuđenik se upućuje na izvršavanje rada za opće dobro iz točke I. ovog rješenja u ustanovu i drugu pravnu osobu s kojima je ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa sklopilo ugovore o postojanju zajedničkog interesa za izvršavanje rada za opće dobro u prekršajnom postupku i o tome vodi evidenciju. Ukoliko osuđenik ne prihvati rad za opće dobro ili se na uredan poziv suda izvršenja ne odazove radi primitka naredbe o upućivanju na izvršavanje rada sukladno članku 152.c stavku 6. Prekršajnog zakona ili ga ne izvrši svojom krivnjom u roku koji je za to određen sukladno članku 34. stavku 3. Prekršajnog zakona, osuđeniku se neplaćena novčana kazna iz točke I. izreke ovog rješenja zamjenjuje kaznom zatvora u trajanju od 27 dana.' - piše u sudskom dokumentu.

Iz obrazloženja je vidljivo kako bivši Dinamovac i bivši muž Nives Celzius izrečenu kaznu nije platio niti dobrovoljno niti je ista mogla biti prisilno naplaćena. Piše i kako će se 'svakih započetih 39,82 eura novčane kazne zamijeniti s dva sata rada za opće dobro odnosno jednim danom zatvora, pri čemu rad za opće dobro ne smije biti kraći od šest sati niti dulji od dvjesto četrdeset sati, a zatvor ne smije biti kraći od tri dana ni dulji od šezdeset dana'. Za izvršenje sankcije 'pravomoćna odluka izvršava se kad je uredno dostavljena osuđeniku i kad za njeno izvršenje ne postoje zakonske smetnje'. Zbog toga je odluka Drpiću objavljena preko sudske ploče jer dostava nije uspjela. No, još uvijek ima mogućnost platiti novčanu kaznu. Drpiću je izdano i upozorenje:

'Osuđenik je obavezan nakon pravomoćnosti i izvršnosti ovog rješenja odazvati se pozivu ovog suda radi dostave naredbe o upućivanju na izvršenje rada i davanja pisane izjave o prihvaćanju rada za opće dobro sukladno članku 152.c stavku 1. i stavku 2. Prekršajnog zakona, jer će u suprotnome sud odmah izdati naredbu o upućivanju osuđenika na izdržavanje kazne zatvora iz točke III. izreke ovog rješenja u nadležnu ustanovu za izvršavanje zatvora'. Protiv te odluke ima pravo žalbe u roku od 3 dana od dana dostave a o žalbi odlučuje Visoki prekršajni sud. Odluka je osim Drpiću dostavljena i u remetinečki zatvor.  Na istom sudu, Posebna sudska pisarnica za izvršenje prekršajnopravnih sankcija donijela je rješenje i za već osuđivanog sina slavnog redatelja Antuna Tončija Vrdoljaka.

Naime, sutkinja Općinskog prekršajnog sud u Zagrebu Ljiljana Pirić odlučivala je 9. travnja o.g. u postupku izvršavanja novčane kazne izrečene osuđeniku Marku VrdoljakU, zbog prekršaja iz članka 199. stavka 6. Zakon o sigurnosti prometa na cestama. To znači da je Marko Vrdoljak osuđen jer je imao nedopuštenu koncentraciju alkohola u krvi. Uz njegovo ime vidljivo je kako je rođen 1967. godine. Osuđen je na novčanu kaznu u iznosu od 398,17 eura i to  'izrečenu pravomoćnim obaveznim prekršajnim nalogom Policijske uprave zagrebačke, I. postaje prometne policije Zagreb.... od dana 05.09.2021. pravomoćan dana 14.09.2021.'. Njemu je ta kazna zamjenjena radom za opće dobro u trajanju od 20 (dvadeset) sati.

Citiramo dio dokumenta: 'Osuđenik se upućuje na izvršavanje rada za opće dobro iz točke I. ovog rješenja u ustanovu i drugu pravnu osobu s kojima je ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa sklopilo ugovore o postojanju zajedničkog interesa za izvršavanje rada za opće dobro u prekršajnom postupku i o tome vodi evidenciju. Ukoliko osuđenik ne prihvati rad za opće dobro ili se na uredan poziv suda izvršenja ne odazove radi primitka naredbe o upućivanju na izvršavanje rada sukladno članku 152.c stavku 6. Prekršajnog zakona ili ga ne izvrši svojom krivnjom u roku koji je za to određen sukladno članku 34. stavku 3. Prekršajnog zakona, osuđeniku se neplaćena novčana kazna iz točke I. izreke ovog rješenja zamjenjuje kaznom zatvora u trajanju od 10 (deset) dana' - piše u dokumentu. Iz obrazloženja je vidljivo kako osuđeni Marko Vrdoljak u određenom roku 'nije platio novčanu kaznu, niti je naplaćena prisilno'.

I kod njega se kao i kod Drpića računa 'da se svakih započetih 39,82 eura  novčane kazne zamijeni s dva sata rada za opće dobro odnosno jednim danom zatvora, pri čemu rad za opće dobro ne smije biti kraći od šest sati niti dulji od dvjesto četrdeset sati, a zatvor ne smije biti kraći od tri dana ni dulji od šezdeset dana'. Ni Marko Vrdoljak nije osobno preuzeo sudsko rješenje pa mu je objavljeno putem sudske ploče. I on kao i Drpić može još uvijek platiti kaznu, tako izbjeći rad za opće dobro ali i odlazak u Remetinec ako ne izvrši rad za opće dobro. Ispisano mu je isto upozorenje kao i Drpiću da se mora odazvati 'pozivu suda radi dostave naredbe o upućivanju na izvršenje rada i davanja pisane izjave o prihvaćanju rada za opće dobro sukladno članku 152.c stavku 1. i stavku 2. Prekršajnog zakona, jer će u suprotnome sud odmah izdati naredbu o upućivanju osuđenika na izdržavanje kazne zatvora iz točke III. izreke ovog rješenja u nadležnu ustanovu za izvršavanje zatvora'.

I on se može žaliti u roku od 3 dana. Podsjetimo kako su Drpić i Vrdoljak imali problema sa zakonom i to ne samo u prometu. O tome svjedoči naš članak iz svibnja 2021. pod naslovom: 'AGONIJA BIVŠEG DINAMOVCA Bivši suprug Nives Celzijus Dino Drpić na sudu zbog droge a grca i u mega dugovima'. Tu je i članak iz prosinca 2023. pod naslovom 'NOVA STRATEGIJA Dino Drpić u bici života, bivšu zvijezdu Dinama gonili su kamatari, tužila ga Nives Celzijus, stizale su mu ovrhe i suđenje zbog droge a onda je odlučio uzeti stvar u ruke!'. O Marku Vrdoljaku pisali smo u u rujnu 2021. u članku pod naslovom: 'NASILJE NAD ŽENOM PRED POLICIJOM Osuđen Vrdoljakov sin, bivšoj curi ex-muža Ive Majoli sjedio na trbuhu u Držićevoj, zamahivao iznad glave, a ona zapomagala'. Tu je i članak iz travnja 2022. objavljen pod naslovom 'SERIJSKE NEVOLJE MARKA VRDOLJAKA Ponovno osuđen sin Tončija Vrdoljaka, nakon presude za nasilje nad ženom stigla mu i kazna zbog Borisa Novkovića'.