Koliko smo puta čuli kako su u Hrvatskoj suci potkupljivi ili pak da primaju plaću i gomilaju predmete. No, dokument koji je netom objavljen na mrežnim stranicama suda dokazuje kako i poznati suci muku muče s plaćanjem računa, da se bore s ovrhama pa čak da nekima od njih prijeti bankrot.

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Financijska agencija RH uputila je 1. travnja ove godine poziv Zagrepčanki Andrei Krstanović- Čada na dostavu očitovanja za provedbu jednostavnog postupka stečaja. Nije riječ ni o kakvoj prvoaprilskoj šali već o stvarnom zahtjevu temeljenom na dugovanjima koja su poprimili karakter ovršnosti. Odmah na početku recimo da se radi o poznatoj sutkinji Općinskog suda u Zagrebu koja je sudila u brojnim razvikanim predmetima. Tako se spominjala u kontekstu presude u slučaju poznatog nogometaša Eduarda da Silve. Njega je tužio poduzetnik iz Dugog Sela Miljenko Radivojević ali je spor izgubio jer je tijekom suđenja ustanovljeno kako je da Silvin potpis lažiran.

Ista sutkinja dosudila je odštetu obitelji bivšeg bankara Jugobanke Nikole Kostića koji je ubijen na Dravi 1992. godine. Sudila je i u sporu bivšeg košarkaša Gordana Giričeka koji je tužio vozačicu za koju je tvrdio kako mu je nanijela trajne ozljede.  Presudila je i u korist bivšeg saborskog zastupnika Gorana Beusa Richembergha protiv udruge U ime obitelji, zbog članka objavljenog na portalu Narod.hr u kojem se tvrdilo kako je njegov otac bio osumnjičen za mučenje civila u logorima Armije BiH. Ime te sutkinje spominjao je i Josip Radeljak kada se sporio s Vlatkom Pokos tvrdeći kako je njegova bivša tvrdila da je sa sutkinjom prijateljica.

Krstanović - Čada sudila je i u slučaju Lora, odnosno procesu za zlostavljanje ratnih arobljenika u splitskoj vojarni. Ukratko, radi se o sutkinji koja je vodila puno poznatih predmeta tijekom sudačke karijere a natjecala se i za sutkinju Županijskog suda u Zagrebu što je vidljivo na web stranicama DSV-a. Naravno da u Hrvatskoj svaki graanin teoretski može doći u situaciju da se nad njim provodi osobni stečaj ali sve do ovog slučaja nismo znali kako se u tako nepovoljnoj situaciji mogu naći i osobe koje kroje pravdu u ovoj zemlji.

Iz Fininog dokumenta koji se odnosi na sutkinju traži se da se ona u roku od 15 dana od dostave poziva očituje je li suglasna s provedbom stečaja nad njezinom imovinom te da dostavi popis svoje imovine. Ako se u roku od 15 dana od dostave poziva ne očituje, smatrat će se da je s istim suglasna te će Financijska agencija nadležnom općinskom sudu podnijeti Prijedlog za provedbu jednostavnog postupka stečaja. Iz dokumenta se dalje vidi kako je sutkinja dužna u neprekinutom razdoblju od 1097 dana iznos od 30.136,69 kuna.

Među njezinim vjerovnicima ističu se Grad Zagreb, odnosno komunalno poduzeže Čistoća koje ima ovrhu ispostavljenu putem javnog bilježnika Mladena Ježeka od travnja 2019. godine. Nadalje se navodi ovrha iz svibnja 2019. Gradsko stambeno komunalnog gospodarstva iz Zagreba, ovrha Općinskog suda u Zagrebu, dakle ustanove u kojoj radi sutkinja, od svibnja 2019. godine. Potom slijedi još ovrha komunalnih gradskih tvrtki uključujući i Vodoopskrbu i odvodnju te zagrebačkog Općinskog suda s datumima iz 2020. godine u kojima se navodi Državni proračun RH.

Ime sutkinje Andree Krstanović-Čada pronašli smo na listi dužnika Grada Zagreba. Tamo je vidljivo kako sutkinja duguje 15.715,87 na ime poreza i prireza na dohodak i to na dan 12. listopada 2020. godine. Iz liste je vidljivo kako je sutkinja rođena 1963. godine. Ova priča mogla bi biti ujedno i ilustracija općeg stanja u društvu. Kakva je to zemlja u kojoj osobnog bankrota nisu lišeni ni suci s dugogodišnjim stažem koji imaju redovna primanja iz proračuna i to iznadprosječna po hrvatskim standardima? Pred sutkinjom Krtsanović - Čada u ovo korona doba zacijelo je jedna bremenita situacija.