Iako ime Zhana Belaya nije poznato široj javnosti to je ime itekako poznato ljubiteljima dvoraca i finih vina. Naime, taj sin ruskog bogataša iza kojeg se vuku repovi raznih afera u Istri posjeduje dvorac Belay u kojem proizvodi i cijenjena vina. Oženio je Adrianu Prlić, jednu od dvije kćeri nekadašnjeg gospodara Herceg Bosne Jadranka Prlića. Nakon udaje Adriana je uzela muževo prezime Belay koje zapravo i ne zvuči nimalo ruski već, moglo bi se slobodno reći, svjetski. Druga Prlićeva kći udana je za profesora sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Antu Vuletića. Iako je presudom Međunarodnog suda u Haagu Prlić osuđen na 25 godina zatvora njegova supruga Ankica uspjela je, dok joj se mužu sudilo, podići njihove kćeri i izvesti ih ne samo na pravi put već i na put blagostanja. Nesporno je da se Adriana, kustosica Muzeja suvremene umjetnosti s diplomom Londonske škole ekonomije bogato udala. Naime, njen izabranik Rus osim istarskog dvorca posjeduje i brojne tvrtke u Hrvatskoj a neke su registrirane i za trgovinu metalima. Tako njegova tvrtka Ursus Metal sa sjedištem na zagrebačkoj Novoj Vesi trguje bakrom i aluminijem. No, iako je potražnja za tim metalima velika njemu je zapelo i našao se u stečaju. Za to vrijeme njegova izabranica uređuje velebni ljetnikovac u središtu Zagreba, na top lokaciji, zaštićeni spomenik kulture. Slijede detalji....

Lajkajte našu facebook stranicu

facebook.com/imperijal.net

Početkom veljače prošle godine objavili smo ČLANAK: 'FAMOZNI ODNOŠAJI Kći Jadranka Prlića živjela sa sinom Ivana Turudića, partnerom sina odvjetnika Pliše pretučenog u svingerskom klubu a prije udaje za Rusa, vlasnika dvorca, koji je bio ortak sina ex-direktora Fortenove'. U tom smo članku opisali i poslovne aktivnosti i bogatstvo supruga Prlićeve kćeri. Zhan Belay je inače u Hrvatskoj u poslovno vinarskim krugovima najpoznatiji po svom istarskom posjedu, dvorcu Belay.

Taj dvorac koji je ujedno i vinarija ima i web stranicu na kojoj je predstavljen na sljedeći način: 'Dvorac Belaj, jedino imanje u Hrvatskoj gdje su vinarstvo i dvorac nastali i razvijali se zajedno, smjestio se u predivnom krajoliku planine Učka. Samo imanje sastoji se od dvorca, kojeg je 1575.godine utemeljila plemićka obitelj Barbo, dva aneksa sagrađena u 19.stoljeću te veličanstvenog vinograda. Duga povijest proizvodnje vina na Belaju utjecala je na njegov razvoj, ali i pomogla prepoznavanju imanja kao mjesta od posebne važnosti za razvoj cijele regije. Imanje je kasnije prodano Johannu Weikhardu von Auerspergu, ministru vanjskih poslova Austrijskog Carstva. Zahvaljujući svojoj jedinstvenoj poziciji, ali i impozantnoj veličini, od 1668. do 1848.godine Belaj je bio pravno administrativno sjedište novoutemeljenog okruga koji je pokrivao trećinu područja Istre. ..'.

Vlasnik dvorca, Prlićev zet, u Hrvatskoj je poslovno djelovao ili još uvijek djeluje kroz 6 poslovnih subjekata, a od toga dvije tvrtke imaju sjedište u njegovom dvorcu Belay u općini Cerkovlje u Istri. To su Belay Winery i tvrtka za nekretnine Clavis. U obje je tvrtke i direktor. U Zagrebu je registrirao Ursus Trade, Ursus Metal i TT Property Management. Zagrebačku tvrtku Sava Development vlasnički i direktorski prepustio je najprije u veljači 2023. supruzi Adriani Belay a potom je od nje tu tvrtku preuzela Biljana Stričević iz Beograda. No, tvrtka Ursus Metal našla se u problemima. O tome nam svjedoči Rješenje Trgovačkog suda u Zagrebu. Naime, sutkinja tog suda Maja Josipović odlučivala je 27. veljače prošle godine o zahtjevu Financijske agencije za pokretanjem skraćenog stečajnog postupka nad Belayevom tvrtkom Ursus Metal iz Zagreba.

Tada je obustavila skraćeni stečajni postupak. Iz Obrazloženja je vidljivo kako je skraćeni stečajni postupak nad tvrtkom Prlićevog zeta pokrenula FINA zbog toga što je tvrtka na dan 05. veljače 2024. imala 'evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u neprekidnom razdoblju od 120 dana u ukupnom iznosu od 4.001,38 € te da nema zaposlenih.' No, podneskom od 16. veljače 2024. stečajni dužnik dostavio je 'dokumentaciju iz koje je razvidno isti nije blokiran te da predlaže obustavu stečajnog postupka.'. No, tvrtka se ponovno našla u stečajnoj sudbini. Vidljivo je to iz dokumenta Trgovačkog suda u Zagrebu koji je 2. svibnja 2025. objavio oglas. Iz istog je vidljivo kako je tvrtka Prlićevog zeta Ursus Metal trenutačno dužna 26.521,53 eura.

Sutkinja kojoj je povjeren predmet, Matea Knežević, pozvala je 'osobe ovlaštene za zastupanje dužnika po zakonu u roku 15 dana od dana dostave oglasa, pozivom na gornji broj spisa, podnijeti sudu javnobilježnički ovjerovljen popis imovine i obveza na propisanom obrascu.'. Ujedno je pozvala i sve vjerovnike dužnika da najkasnije u roku od 45 dana od dana dostave tog oglasa 'predlože otvaranje stečajnog postupka, te po pozivu suda predujme sredstva za namirenje troškova postupka.' Na kraju dokumenta piše: 'Ako osobe ovlaštene za zastupanje dužnika po zakonu u roku od 15 dana ne podnesu popis imovine i obveza dužnika ili ako iz tog popisa proizlazi da dužnik ima imovinu koja nije dostatna za namirenje predvidivih troškova stečajnog postupka, ili ako u roku od 45 dana niti jedan vjerovnik ne predloži otvaranje stečajnog postupka i ne predujmi sredstva za namirenje troškova postupka, smatrat će se da je dužnik nesposoban za plaćanje.

U tom slučaju sud će po službenoj dužnosti donijeti rješenjeo otvaranju i zaključenju skraćenog stečajnog postupka.' I tako dok se tvrtka Prlićevog zeta nalazi pred izglednim stečajem, Prlićeva kći, supruga Zhana Belaya, preuređuje znameniti ljetnikovac u Zagrebu. Radi se o spomeniku kulture o kojem smo ranije pisali. Radi se o ČLANKU: 'SPORNE TRANSAKCIJE Martina Dalić zagrebačkom odvjetniku prodala pola državne vile u bescjenje 2018., sad se ista prodaje za 4,5 milijuna kuna'. U podnaslovu tog članka navedeno je: 'Bivša potpredsjednica Vlade a sadašnja direktorica Podravke bila je galantna prema Marku Kallayu znanom po zastupanju niza banaka ali i sumnjive RBA zadruge'. Inače, taj se ljetnikovac koji se nalazi u Mlinarskoj 53, dakle na top lokaciji u hrvatskoj metropoli, prodavao i za 650.000 eura preko Njuškala.

U oglasu je tada bilo navedeno: 'Grad Zagreb, Gornji Grad - Medveščak, Gupčeva zvijezda Tip kućeDvojna (duplex) . Istaknuta je bila i stambena površina od 260 m2 te površina okućnice od 538 m2.' Vila je inače izgrađena 1923. ali je u proteklom razdoblju i renovirana. Sada predstoji temeljita obnova. U oglasu je pisalo: 'Prodaje se elegantna "Villa Wutte" u Mlinarskoj ulici šireg centra grada. Okružena je prekrasnim zelenilom koji pruža mir stanarima. Prizemnicu s podrumom i mansardom u Mlinarskoj 53, podigao je 1923. građevinski poduzetnik Stjepan Wutte kao vlastitu kuću – ljetnikovac. Kuća je građena po uzoru na romantičarske ljetnikovce s kraja 19. st. koji su podizani na sjevernoj zagrebačkoj periferiji.

Ova građevina raščlanjenom formom, arhitektonskom i ambijentalnom vrijednosti te graditeljsko-tipološkim karakteristikama nastavlja tradiciju ladanjske izgradnje karakterističnu za sjeverni dio grada tijekom prve polovice 20. stoljeća. Villa ima 260m2 stambene površine, te 568m2 parcele. Zaštićeno kulturno dobro je jedinstvena prilika za ljubitelje umjetnosti i povijesti koji bi dali svoje vrijeme za osvježenje njenih prostorija. Idealna lokacija u blizini centra grada, blizina svih usluga i sadržaja. Potrebna je kompletna adaptacija, ishodovana nova građevinska dozvola....' - pisalo je na Njuškalu.

Provjerom u vlasničkom listu vidjeli smo kako se Adriana Belay uknjižila na tu skupu nekretninu, koja će nakon temeljite obnove zacijelo vrijediti i više od miljun eura, kupnjom od zagrebačkog odvjetnika Marka Kallaya te Ive Kallay i to 26. siječnja 2023. godine. Zanimljivo je kako je prigodom kupnje te nekretnine Prlićeva kći navela adresu na zagrebačkom Gornjem Gradu dok je njen muž zadnjih godina prijavljen u Zagrebu, u jednoj ulici u neposrednoj blizini ljetnikovca u Mlinarskoj koji Adriana Belay obnavlja. Jednog dana kada bivši čelnik Herceg Bosne izađe iz zatvora zacijelo će biti presretan kad obiđe zagrebački ljetnikovac svoje kćeri ali i istarski dvorac svoga zeta Rusa koji je Moskvu zamijenio Istrom i hrvatskom metropolom prije nego što je postao hrvatski, hercegovački zet.